Vyhlídková věž Nové radnice v Ostravě

 

Typ/materiál: kovová vyhlídková věž

Lokalita: centrum Ostravy, Prokešovo náměstí

GPS: 49.8417350N, 18.2916897E

Nadmořská výška: 210m

Okres: Ostrava

Období výstavby: 1925 - 1930

Oficiální zpřístupnění:

Celková výška: 85,6m

Výška vyhlídkové plošiny: 73m

Počet schodů: K výstupu slouží dva výtahy, jeden do 6. patra, kde se nalézá IC a pokladna, druhý výtah jede až na vyhlídkovou plošinu. Rychlovýtah ve věži byl ve své době nejvyšší v republice (51 m). Schodiště ze 6. patra na vyhlídkový ochoz čítá celkem 292 schodů.

Otevírací doba: https://www.ostravainfo.cz/cz/objevuj-ostravu/vyhlidkova-vez/

Přístup: Např. trolejbusem MHD – před radnicí se nachází zastávka „Nová radnice“. Parkování je možné v blízkosti budovy.

Výhled: Ostrava, Moravskoslezské a Těšínské Beskydy, Oderské Vrchy, příhraničí Polska, za dobré viditelnosti i masív Hrubého Jeseníku s Pradědem, a také vrcholky Malé Fatry

Historie: Vyhlídková věž Nové radnice v Ostravě je tradiční dominantou města a zároveň nejvyšší radniční věží v ČR. Její výstavba proběhla výhradně za účelem umožnění výhledu na severomoravskou aglomeraci.

                                O stavbě nové radniční budovy se uvažovalo již v roce 1912, kdy byl pro tento objekt vybrán nezastavěný pozemek v centru města na levém břehu řeky Ostravice. K vybudování došlo nakonec až v období po 1. sv. válce. V rámci architektonické soutěže byl v roce 1924 vybrán návrh architektů Františka Koláře a Jana Rubého, který byl následně ve spolupráci s brněnským architektem Vladimírem Fischerem předen do podoby konečného projektu. Původní návrhy počítaly s kamennou budovou i věží připomínající palác Signorie ve Florencii. Pro nestabilní podloží byla nakonec zvolena odlehčená ocelová konstrukce věže s měděným opláštěním, která je založená na masivní žebrované železobetonové desce. Celková váha věže činí zhruba 155 tun. Pod ochozem jsou umístěny věžní hodiny o váze 2 tun s průměrem ciferníků 3,5 metru.

                                Nová radnice byla v duchu funkcionalismu vystavěna v letech 1925 až 1930 pod vedením architekta Karla Kotase. První výkopové práce byly provedeny v dubnu 1925. Slavnostní zprovoznění budovy pak proběhlo 28. října 1930 u příležitosti státního svátku Československé republiky. Celkové náklady dosáhly zhruba 52 mil. Kč, z toho 635 tis. Kč bylo vyplaceno za konstrukci věže Vítkovickému hornímu a hutnímu těžířstvu. Na průčelí budovy stojí čtyři třímetrové sochy Václava Hynka Macha, symboly bohatství Ostravska - hornictví, hutnictví, vědu a obchod.

                                V současnosti v budově sídlí magistrát města Ostravy, Moravskoslezská vědecká knihovna, pobočka České spořitelny a turistické informační centrum.

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

      

Foto: P.Gejdoš (2016)

 

            

Foto: D.Sedlák (2012)

 

            

Foto: J.Šlapák (2012)

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

 

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: