Rozhledna na Olověném vrchu (Bleiberg) u Kraslic

 

Typ/materiál: turistická chata s dřevěnou rozhlednou

Lokalita: kopec Olověný vrch (Bleiberg, 802m) cca 1km východně od obce Bublava nedaleko Kraslic, cca 30km sz. od Sokolova

GPS: 50.3672744N, 12.5100703E

Nadmořská výška: 799m

Okres: Sokolov

Období výstavby: 1933

Oficiální zpřístupnění: 3. prosince 1933

Celková výška: 16m

Výška vyhlídkové plošiny: 13,5m

Počet schodů: 74

Přístup: Rozhledna je dostupná po turisticky značených trasách - od budovy pošty v centru Bublavy po červené a později modré TZT (2km, převýšení 80m), z Kraslic po modré TZT (5km, převýšení 280m). Autem je možné dojet až k rozhledně (z Bublavy směrem na Stříbrnou, pak za rybníkem odbočit vpravo a pokračovat cca 1,5km po asfaltce až k rozhledně).

Otevírací doba: od roku 2016 je celý objekt uzavřený a prochází rekonstrukcí

Výhled:

Historie: Turistická chata s rozhlednou - to je objekt, který se nachází na Olověném vrchu (německy Bleiberg) u příhraniční krušnohorské obce Bublava v nadmořské výšce 802 metrů. Návrh vystavět zde vyhlídkovou věž s chatou padl již na konci 20. let minulého století, k jeho realizaci se však přistoupilo až v roce 1933. U jejího zrodu stál Spolek přátel přírody v Bublavě, kterému vypracoval projekt karlovarský architekt Ernstberger. Na samotné výstavbě se aktivně podíleli členové Spolku pod odborným dohledem stavitele Rölze z Rotavy. Dílo bylo dokonáno a veřejnosti otevřeno dne 3. prosince roku 1933. Samotná rozhledna je 16 metrů vysoká a vede na ni celkem 74 schodů. Konstrukce je dřevěná, stejně tak i vnější obložení.

Během 2. sv. války sloužila chata s rozhlednou jako dětský domov, do roku 1961 jako vojenská radistická hláska, posléze byla ve správě RAJ Sokolov a fungovala jako restaurace. Po roce 1989 přešel objekt do soukromého vlastnictví (např. od konce 90. let 20. stol. jej vlastnila společnost Vogador Praha, později OTC UNITED spol. s r.o. z Prahy) a fungoval v závislosti na postupných změnách provozovatele a majitele. Později byl nabízen k prodeji (např. v létě 2008 za cca 6,5 mil.Kč). Samotnou rozhlednu mezitím přerostly okolní stromy, takže nabízela výhled jen přes úzký pás sjezdovky severním směrem na část Bublavy a protější část Krušných hor. Postupné chátrání chaty vyústilo nejdříve k uzavření rozhledny (z důvodu špatného stavu schodiště) a v roce 2016 i samotné chaty. Současný majitel chaty pan František Bittengl plánuje objekt zrekonstruovat a upravit na malý penzion s restaurací a ubytováním, podmínkou je však přivedení inženýrských sítí (kanalizace a vodovod). Návštěvníci rozhledny se snad budou moci opět v budoucnu těšit dalekým výhledům, neboť v souvislosti s kůrovcovou kalamitou došlo k odtěžení části okolního lesa.

Dne 26. července 2008 byla na rozhledně u příležitosti 75. výročí jejího vzniku odhalena pamětní deska se jmény těch, kteří se o Olověný vrch nejvíce zasloužili: vrchní učitel Rudolf Hess, hospodský Josef Kurz a učitelé Adolf Böhm a Gottfried Zimmer.

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

Foto: J.Fábera (květen 2022)

 

Foto: V.Vozka (červenec 2020)

 

Foto: A.Průšová (2013)

 

Foto: J.Šlapák (listopad 2011)

 

Foto: M.Holý (září 2006)

 

Foto (rozhledna v roce 2007 a 2004): D.Braunstein

 

Foto: historická podoba rozhledny

 

Mapa polohy:

 

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: