Pancíř u Železné Rudy

 

Typ/materiál: turistická chata s rozhlednovou nástavbou

Lokalita: kopec Pancíř (1 214m), cca 7km severně od Železné Rudy, cca 30km jižně od Klatov

GPS: 49.1779356N, 13.2538594E

Nadmořská výška: 1 211m

Okres: Klatovy

Období výstavby: léto 1923

Oficiální zpřístupnění: 28. září 1923

Celková výška: 18m

Výška vyhlídkové plošiny: 15m

Počet schodů: 68

Otevírací doba: běžně otevřená kromě zimního období - důvodem je bezpečnost: zamezení vstupu návštěvníků v lyžařských botách a zajištění soukromí hostů v přilehlých pokojích během zimního období

Přístup: Automobilem možné dojet ke spodní stanici sedačkové lanové dráhy Pancíř (nebo k její mezistanici Hofmanky). K rozhledně též vede od Špičáku cyklostezka č. 2100 a také turistické značky (modrá z Železné Rudy, cca 10km, nebo červená ze Špičáku kolem hotelu Hrnčíř).

Výhled: Za výstup na věž budete odměněni překrásným výhledem na okolní panorama Šumavy – kopce Javorná, Boubín, Svatobor, Javorník, Poledník, v Německu Falkenstein i nejvyšší hora Šumavy – Javor. Výhled směrem na sever a západ je částečně kryt okolními vyššími stromy.

Historie: Jednu z našich nejvýše položených rozhleden můžeme již od 20. let minulého století nalézt na 1 214 metrů vysokém Pancíři, šumavské zalesněné hoře nedaleko městečka Železná Ruda.

Svému názvu zřejmě vděčí své poloze - jako pancíř bránil Čechy před nájezdníky z Bavorska. Jméno Pantzer se objevuje již v 16. století

                Horská chata s dřevěnou vyhlídkovou nástavbou byla na Pancíři zbudována Klubem českých turistů v roce 1923 a to na místě, kde od roku 1880 stála jednoduchá dřevěná trámová věž zbudovaná Rakouským turistickým klubem (Der Österreichische Touristenklub). V provozu vydržela zhruba do konce 19. stol.

                Samotná stavba objektu proběhla poměrně rychle. Jestliže bylo o jejím zbudování rozhodnuto v květnu 1923, její slavnostní otevření proběhlo již 28. září téhož roku. Chata, kterou navrhl architekt Janovský z Klatov, byla železnorudským stavitelem Kuchlerem vystavěna za částku mírně přesahující 200 tisíc korun. Byla pojmenována po propagátorovi turistiky na Šumavě, Jaroslavu Mattušovi. Její kapacita tehdy činila 16 lůžek. V pozdější době přešla chata do vlastnictví Západočeského konzumního družstva Sušice, které objekt pronajímalo různým nájemcům. V roce 1997 chatu na Pancíři, tehdy zdevastovanou a několik let opuštěnou, odkoupili manželé Klášterkovi, kteří zahájili její postupnou rekonstrukci (poslední větší opravy proběhly na Pancíři v roce 1964). Kompletní opravy se tak mimo jiné dočkala i rozhledna. Kapacita chaty byla navýšena na 32 lůžek.

                Kromě chaty je na Pancíři i horní stanice sedačkové lanovky, která sem vede ze Špičáku s mezistanicí na Hofmankách (v provozu od roku 1970 v celkové délce 2 750 metrů). Nedaleko se nachází novodobý vysílač mobilního operátora a geodetický bod (za oplocením vysílače).

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

Foto: H.Vagnerová (září 2015)

 

          

Foto: M.Čada (2010)

 

 

Foto: M.Holý (2004)

 

Foto – historické foto

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

 

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: