Rozhledna na Senecké hoře u Pavlíkova

 

Typ/materiál: beton, dřevo, ocel

Lokalita: Senecká hora u Pavlíkova, cca 5km jižně od Rakovníku

GPS: 50.0595219N, 13.7253356E

Nadmořská výška: 506m

Okres: Rakovník

Období výstavby: srpen 2014 – březen 2015

Oficiální zpřístupnění: 2. května 2015

Celková výška: 21,6m

Výška vyhlídkové plošiny: 18,4m (nižší ochoz: 7,9m)

Počet schodů: 104

Otevírací doba: od 1.4. do 31.10. denně od 9 do 18 hod.

Přístup: Pavlíkov leží cca 5km jižně od Rakovníku při silnici č. 233, z centra obce vede k rozhledně asfaltka (cca 1km západním směrem). Parkovat lze přímo u rozhledny. Místem prochází žlutá TZT spojující obce Senec a Pavlíkov.

Výhled: např. České Středohoří, Krušné hory, pohoří Džbán, města Rakovník, Nové Strašecí,…

Historie: O výstavbě turistické rozhledny na Senecké hoře (506m) přemítali představitelé obce Pavlíkov již v roce 2008, kdy jednali se zástupci společnosti Vodafone o možnosti plánovaný vysílač mobilní sítě využívat rovněž jako rozhlednu. Když však bylo od výstavby základové stanice mobilního operátora upuštěno, nechal OÚ Pavlíkov připravit vlastní projekt vyhlídkové věže a upravil pro tento účel územní plán obce. Zároveň připravil projekt „Turistická stezka s rozhlednou v Pavlíkově“ a podal žádost o dataci z ROP NUTS II -Střední Čechy. Tu se podařilo získat v roce 2014, z celkového rozpočtu na stavbu rozhledny (5,7 mil. Kč), terénní úpravy a vybudování parkoviště ve výši 6,4 mil. Kč pokryla 85% nákladů.

                Pavlíkovská rozhledna je originální stavbou, kterou projektoval Ing. arch. Eugen Točík z brněnské firmy Trignis, spol. s.r.o. a nazval jej „Houba“. Dolní část rozhledny vysoká necelých 8m má tvar pravidelného čtyřbokého komolého jehlanu, je zhotovena z betonu a zakončena spodním vyhlídkovým ochozem. Horní část rozhledny je vyrobena z lepeného dřeva, doplněna ocelovými prvky a s vyhlídkovým ochozem ve výšce cca 18m. Výstavbu rozhledny zajistila firma INGENIA dřevostavby, Linhartovy. Slavnostně se turistům otevřela v sobotu 2. května 2015. Současně s rozhlednou byla zpřístupněna i nová vlastivědná naučná stezka o Pavlíkovu.

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

            

    

Foto: Ziky (srpen 2017)

 

      

      

Foto: D.Sedlák (květen 2015)

 

        

        

Foto: J.Šlapák (květen 2015)

 

 

Foto: J.Fábera (leden 2015)

 

Foto: pozvánka na slavnostní otevření rozhledny (OÚ Pavlíkov)

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

  

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: