Vodárenská věž v Pečkách

 

Typ/materiál: vyhlídková betonová vodárenská věž

Lokalita:  centrum města Pečky, cca 15km severozápadně od Kolína

GPS: 50.0900492N, 15.0292036E

Nadmořská výška: 200m

Okres: Kolín

Období výstavby: 1930 - 1932

Oficiální zpřístupnění:

Celková výška:

Výška vyhlídkové plošiny: 32

Počet schodů: 182

Otevírací doba: Výjimečně otevřeno za přítomnosti zástupců města na akci Rodinná pouť Mašinka (po dobu 3 hodin), která se koná v květnu.

Přístup: Vodárenská věž se nachází v centru města Pečky u autobusového a vlakového nádraží.

Výhled: Pečky, Polabí, Sadská, Nymburk, Poděbrady, Kolín, Lysá nad Labem, kopce Oškobrh, Bedřichov, Kaňk, Vysoká, Bezděz, Ralsko, Ještěd, Kozákov, vrch Tábor, Kumburk, Krkonoše

Historie: Výstavba vodárenské věže v centru středočeského městečka Pečky proběhla počátkem 30. let 20. století v reakci na řešení problémů s kvalitou pitné vody, kterou znečišťovala chemická výroba v místních továrnách. Zbudováním nového vodovodu byl v roce 1927 pověřen místní stavitel Dr. Ing. František Uher, který nechal vystavět pumpy a elektrická čerpadla u prameniště v nedaleké obci Tatce a vodovodní řad do nového věžového vodojemu s nádrží o objemu 325 m3 v centru města.

                Vodárenskou věž postavila v letech 1930 až 1932 stavební firma Hráský & Jenč z Mladé Boleslavi, autor projektu není znám (zřejmě František Janda, autor podobných staveb v Kolíně a Poděbradech). Kolaudace stavba proběhla v roce 1934. V 90. letech 20. století byla věž opravena. Na jeho nejvyšší plošině byla postupně umístěna řada anténních systémů především mobilních operátorů. V roce 2006 byla na vrchol vodojemu umístěna webová kamera, dar pečeckého rodáka žijícího v Tennesse.

V září 2011 byla věž Ministerstvem kultury prohlášena za kulturní památkou.

V současnosti je vodovod s věží ve správě firmy Pečecké služby s.r.o. Věžový vodojem bývá veřejnosti otevřen výjimečně, jednou ročně, a to během květnové akce Rodinná pouť Mašinka.

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

          

 

       

Foto: A.Průšová (květen 2022)

 

      

Foto: V.Vozka (červen 2019)

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

 

www.mapy.cz

 

Diskuze: