Rozhledna na Hnědém vrchu u Pece pod Sněžkou

 

Typ/materiál: svislá dřevěná konstrukce s ocelovými prvky (schodiště, nosníky)

Lokalita: Hnědý vrch (na východním úpatí Liščí hory) u Pece pod Sněžkou, cca 25km severozápadně od Trutnova

GPS: 50.6883172N, 15.7070633E

Nadmořská výška: 1 207m

Okres: Trutnov

Období výstavby: září 2008 – červen 2009

Oficiální zpřístupnění: 1. července 2009

Celková výška: 31m

Výška vyhlídkové plošiny: 27m

Počet schodů: 138

Otevírací doba: rozhledna je otevřená pro návštěvníky denně dle provozu lanové dráhy Hnědý vrch, červen – říjen 9:00-16:00.

Přístup: Rozhledna se nachází u horní stanice lanovky na Hnědý vrch. Ke spodní stanici je možný přístup pěšky po žluté TZT z velkého parkoviště Zelený potok (50.6914033N, 15.7298711E, cca 1km s převýšením cca 110m).

Výhled: panoramatický výhled na Krkonoše - hlavní krkonošský hřeben, především však výhled na tři nejvyšší hory naší vlasti, tj. Luční horu, Studniční horu a Sněžku (zleva), dále na Růžovou horu, Pěnkavčí vrch ve Velké Úpě, Javor a rozlehlé ploché masivy Světlé a Černé Hory. Rovněž turistické centrum Pece a mnoho okolních osad s chalupami rozesetými po stráních a celé údolí až po Velkou Úpu. Velmi atraktivní je pohled do trogového údolí Obřího dolu s typickým „U“ profilem. Za pěkného počasí můžeme vidět i Orlické hory a Jeseníky s nejznámější horou Praděd.

Historie: Nové turistické lákadlo v podobě vyhlídkové věže stojí od léta 2009 na Hnědém vrchu u Pece pod Sněžkou. Stavba rozhledny se nalézá u horní stanice lanové dráhy (vystavěna v roce 2003) na Hnědý vrch. Jedním z důvodů umístění rozhledny v této lokalitě byla snaha vytvořit další snadno dostupný cíl výletů a tím odlehčit masivu Sněžky.

Projekt na výstavbu rozhledny byl zahájen na začátku roku 2007, v říjnu 2007 bylo vydáno územní rozhodnutí o umístění stavby a během roku 2008 získala radnice v Peci pod Sněžkou peníze na projekt z EU. Pro realizaci stavby vyhlídkové věže byla vybrána společnost Skanska. Na podzim 2008 byly na Hnědém vrchu vybudovány základy věže. S cílem urychlit stavbu věže během následujícího jara vyrazily k Hnědému vrchu v dubnu 2009 sněžné frézy, které zpřístupnily cestu a urychlily tak příjezd stavební techniky. Jednotlivé díly konstrukce věže byly mezitím připraveny v pražských dílnách během zimních měsíců. Ty byly následně přímo na místě sestaveny za pomocí stavebního jeřábu. Samotná montáž byla poměrně náročná, protože příliš nepřálo počasí. Během stavby na Hnědém vrchu několikrát sněžilo, dokonce i v červnu. Slavnostní otevření rozhledny se konalo 1. července 2009.

Architektonické řešení nové pecké atrakce vycházelo zejména z náročnosti povětrnostních podmínek vybrané lokality, důraz byl kladen též na přirozené splynutí s okolním přírodním prostředím v oblasti s extrémními klimatickými podmínkami, v III. zóně Krkonošského národního parku. Rozhledna, kterou projektoval architekt Michal Rosa, disponuje třemi vyhlídkovými plošinami. Její podstava je trojúhelníkového tvaru, nosnou svislou konstrukci tvoří dřevěné sloupy (nárožníky) a střední ocelový sloup (vřeteno schodiště). Poslední stupeň rozhledny je spolu se sedlovou střechou podepřen třemi ocelovými nosníky. Se svou celkovou výškou 31 metrů je rozhledna na Hnědém vrchu nejvyšší ze současných krkonošských rozhleden.

Vybudování nové rozhledny na Hnědém vrchu bylo součástí rozsáhlejšího projektu turistického a dopravního rozvoje Pece pod Sněžkou, na který získala radnice dotaci z Evropského fondu pro regionální rozvoj ve výši 57 mil. Kč. Samotná rozhledna stála cca 15 mil. Kč, obecní rozpočet z toho přispěl třemi miliony korun.

Na konci roku 2022 musela být rozhledna z důvodu nutné výměny nosných dřevěných konstrukcí uzavřena. Po nezbytné rekonstrukci byla opětovně turistům zpřístupněna 1. července 2024.

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

Foto: P.Urbanec (srpen 2020)

 

Foto: M.Čada (2012)

 

Foto: se svolením www.pecpodsnezkou.cz (září 2008 až červen 2009)

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

www.mapy.cz

 

Diskuse k rozhledně: