Vyhlídková věž Perninské rašeliniště

 

Typ/materiál: nižší krytá dřevěná vyhlídková věž

Lokalita: Přírodní památka Perninské rašeliniště, cca 1,5km východně od Perninku, cca 20km severně od Karlových Varů

GPS: 50.3678353N, 12.8051447E

Nadmořská výška: 882m

Okres: Karlovy Vary

Období výstavby: jaro 2019

Oficiální zpřístupnění:

Celková výška: 4,9m

Výška vyhlídkové plošiny: 1,7m

Počet schodů: 8

Otevírací doba: volně přístupná

Přístup: ze silnice č. 219 spojující Pernink a Abertamy

Výhled:

Historie: Perninské rašeliniště je jedním z řady krušnohorských vrcholových rašelinišť, které se nachází mezi obcemi Abertamy a Pernink. Původně se toto rašeliniště rozkládalo na ploše téměř 100 hektarů. Od 19. století se však mocnost rašeliny tenčila, neboť místními obyvateli byla těžena jako palivo tzv. borkováním (z okraje rašeliny se odkrajovaly cihly, tedy borky, které se přes léto sušily na dřevěných stojanech). Od roku 1956 se těžila již průmyslově ve větším rozsahu, a to pro lázeňské účely a zahrádkářství. Těžbu zde intenzivním frézováním až na minerální podloží prováděl nejprve Státní statek Dolní Žďár, od roku 1961 STS Toužim a od roku 1995 firma HZ Binom z Toužimi. Celkem se tak vytěžilo až 900 tisíc metrů krychlových rašeliny. Díky této těžbě, která zde probíhala až do roku 2008, se z původního území rašeliniště zachovalo jen asi dvacet procent. Zároveň tím zanikly lokality dvou vzácných druhů rostlin – klikvy maloplodé a rojovníku bahenního.

Těžbou poškozené území se o necelých 20 let později rozhodnul obnovit státní podnik Lesy České republiky (podobný záměr měla dříve i perninská radnice, naplnit se jej ale nepodařilo). S využitím dotace z Evropského fondu pro regionální rozvoj v rámci Operačního programu Životní prostředí (dotace dosáhla 95% z celkového rozpočtu projektu ve výši cca 10,7 mil. Kč) provedl od srpna 2018 do konce roku 2019 celkovou revitalizaci lokality. Za účelem zadržení vody v rašeliništi při ní došlo k vybudování 390-ti kusů překážek, dvou kamenných vzdouvacích objektů a k vyhloubení 2,7km příkopů. Vytvořeno bylo osm tůní, u kterých vede naučná stezka s povalovým chodníkem a pozorovacím molem. Součástí stezky je také nově vybudovaná nižší krytá dřevěná vyhlídková věž (pozorovatelna). Projekt celkové revitalizace rašeliniště připravil tým několika projektantů ze Sdružení Revitalizace Pernink, samotné stavební práce provedla firma Jaroslav Kavina – Ekologické stavby z Toužimi. Cena za vybudování pozorovatelny dosáhla necelých 60 tis. Kč.

V jedinečném ekosystému dnes žijí vzácné druhy motýlů, např. žluťásek borůvkový nebo bekasina otavní, z ptačí říše tetřívek obecný, kulíšek nejmenší či bramborníček hnědý, vegetaci tvoří např. klikva bahenní, kyhanka sivolistá, šicha černá, rosnatka okrouhlolistá, všivec mokřadní či plavuň pučivá. V roce 2015 bylo Perninské rašeliniště vyhlášeno evropsky významnou lokalitou v soustavě Natura 2000 a je chráněnou přírodní památkou.

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

Foto: M.Veselý (leden 2022)

 

Foto: V.Vozka (červenec 2020)

 

 

Foto: V.Vozka (prosinec 2019)

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: