Vyhlídka Na pilíři v Plzni-Slovanech

 

Typ/materiál: kovová vyhlídka na býv. kamenném pilíři

Lokalita: pravý břeh řeky Radbuzy v Plzni-Slovanech, cca 2km jižně z centra Plzně

GPS: 49.7305711N, 13.3821128E

Nadmořská výška: 305m

Okres: Plzeň-město

Období výstavby: 1938, na vyhlídku upraveno v období říjen 2022 až květen 2023

Oficiální zpřístupnění: květen 2023

Celková výška:

Výška vyhlídkové plošiny: cca 5m

Počet schodů: 24

Otevírací doba: volně přístupná

Přístup: Vyhlídka se nachází na trase NS „Údolím Radbuzy“ a trase cyklostezek č. 3 a č. 31 v Plzni-Slovanech. Na tyto trasy se lze dostat např. ulicí Cyklistická, Liliová nebo Habrová.

Výhled: lokální, pouze na řeku Radbuzu, jinak na okolní stromy

Historie: Vyhlídka na řeku Radbuzu v Plzni-Slovanech vznikla v roce 2023 na pilíři mostu, který nikdy nebyl dokončen. V meziválečném období totiž existovaly plány na stavbu železniční vlečky do slovanské papírny napojené z trati Plzeň – Železná Ruda u Fodermayerovy nemocnice. Vlečka měla překonat výšku 18,5 metru a tím měla mít téměř horský charakter s ostrými oblouky, vysokými náspy a tunelem. Zároveň bylo nezbytné vykoupit několik soukromých pozemků. Z důvodu náročných sklonových poměrům se stavba protahovala a nakonec kvůli 2. sv. válce a pozdějšímu znárodnění nebyla nikdy realizována. Na obou březích řeky tak nakonec od roku 1938 zůstaly jen dva masivní kamenné pilíře obložené žulovými bloky.

Současná vyhlídková plošina vznikla podle návrhu architekta Pavla Štichy a městský obvod Plzeň 2-Slovany vyšla na cca 2,5 mil. Kč. Její realizaci provedla plzeňská firma D.S.D. Praktik s.r.o. Spíše než o vyhlídkové místo (s velmi omezeným výhledem pouze na řeku Radbuzu) se jedná o odpočinkové místo na trase místní cyklostezky a trase naučné stezky „Údolím Radbuzy“. Vyhlídka byla doplněna o červenobílý maják a naučné tabule informující nejen o historii pilíře, ale i o floře a fauně, která se zde vyskytuje a o dalších historických stavbách v této lokalitě.

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

Foto: M.Veselý (říjen 2023)

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

www.mapy.cz

 

Diskuze: