Pípalka na Křemešníku u Pelhřimova

 

Typ/materiál: železná rozhledna

Lokalita: kopec Křemešník, cca 5 km severozápadně od obce Nový Rychnov, asi 15 km jihovýchodně od Pelhřimova

GPS: 49.4036061N, 15.3270381E

Nadmořská výška: 765 m

Okres: Pelhřimov

Období výstavby: listopad 1992 – květen 1993

Oficiální zpřístupnění: 3. června 1993

Celková výška: 52 m

Výška vyhlídkové plošiny: 40 m

Počet schodů: 205

Otevírací doba: duben, květen, červen, září a říjen o víkendech a svátcích 10 až 17 hod., červenec a srpen denně 10 až 17 hod.

Přístup: Na vrchol kopce (parkoviště u turistické chaty) vede asfaltová cesta, na kterou se dostaneme ze silnice Pelhřimov-Nový Rychnov, když před obcí Sázava odbočíme vlevo. Zaparkovat lze cca 200m od rozhledny v blízkosti lanového centra (49.4027431N, 15.3253225E).

Výhled: Z ochozu je možné shlédnout značnou část Českomoravské vrchoviny, směrem na jih Jihlavské vrchy v čele s nejvyšším vrcholem Českomoravské vrchoviny - Javořicí a televizním vysílačem, jihozápadně Českou Kanadu, západně pak oblast Táborska s vrchem Svidníkem, severozápadně oblast Mladovožicka s vrchem Strážiště, severně Posázaví a přehradní nádrž Želivka, vrch Melechov, hrad Lipnice a zříceninu hradu Orlík, severovýchodně Havlíčkobrodsko v pozadí se Žďárskými vrchy, jihovýchodně Jihlavsko s vrchy Čeřínkem a Špičákem.

Historie: Na kopci Křemešník jihovýchodně od Pelhřimova stojí od roku 1993 věž Pípalka. Multifunkční věž, na jejímž vzniku se investičně podílel i Klub českých turistů, slouží potřebám armádním, telekomunikačním i turistickým. Podobnou věž bychom nalezli na Kozákově u Semil.

Ve třicátých letech 20. století byla na Křemešníku postavena první 25 metrů vysoká dřevěná měřičská věž, která po převodu do správy města Pelhřimova v roce 1940 začala sloužit jako rozhledna. Díky nepříznivému počasí, které na Křemešníku vládne, však byla tato rozhledna po několika letech stržena.

            V 60. letech sice existovaly snahy o vztyčení nové vyhlídkové konstrukce, nicméně toto úsilí naráželo na přítomnost vojska na Křemešníku. Neprošel ani projekt pelhřimovských turistů postavit zde kopii rozhledny na olomouckém Svatém Kopečku.

            Po listopadu 1989 se o možnost stavby rozhledny zajímal předseda pelhřimovského KČT Pavel Pípal (později rozhledna pojmenována na jeho počest jako Pípalka). Jednou z možností byl transport armádní kovové věže z oblasti Šumavy. Pro finanční náročnost však byla tato varianta zamítnuta. Nakonec se začala na místě dosluhujícího 30m vysokého ocelového vojenského stožáru stavět zcela nová vyhlídková věž sloužící armádě i civilnímu provozu. Projekt cca 110 tun vážící věže vypracoval Vladimír Žák z AS Pelhřimov. Stavbu realizovala firma DOCES Pelhřimov a INGMAR Praha. Částkou zhruba 1,1 mil. Kč se na výstavbě podílel místní oddíl KČT. Jednalo se tak o první vyhlídkovou věž, kterou Klub turistů uvedl po šedesátileté přestávce do provozu. Rozhledna, jejíž stavba byla zahájena v listopadu 1992, zahájila běžný provoz na podzim 1993. Poprvé však na ni mohli turisté vystoupat již v den kolaudace 3. června 1993 při křemešnické pouti.

            Vrchol Křemešníku nabízí i další atraktivity: barokní kostel Nejsvětější Trojice z roku 1710, kaple sv. Anny na úpatí kopce a nedaleký pramen. Horský hotel Křemešník nabízí možnost občerstvení i ubytování. 

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

Foto: F.Ježek (březen 2021)

 

      

Foto: V.Vozka (listopad 2019)

 

    

Foto: J.Šlapák (2011)

 

 

      

Foto: D.Sedlák (2009)

 

 

    

 

   

Foto: M.Čada (2008)

 

 

Foto: P.Žemlík (2006)

 

 

 

Foto: M.Klofec (2006)

 

Mapa polohy:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

 

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: