Rozhledna Plešivec u Abertam

 

Typ/materiál: turistická chata se zděnou rozhlednou

Lokalita: kopec Plešivec cca 3km jihovýchodně od Abertam, cca 25km severně od Karlových Varů

GPS: 50.3558169N, 12.8393242E

Nadmořská výška: 1028m

Okres: Karlovy Vary

Období výstavby: duben-srpen 1895

Oficiální zpřístupnění: 4. srpna 1895

Celková výška:

Výška vyhlídkové plošiny: 16m

Počet schodů: 69

Přístup: Na Plešivec vede několik TZT - z osady Pstruží modrá TZT a zároveň NS "Plešivecká" (2,8km, převýšení 330m), z Abertam zelená TZT a zároveň NS "Plešivecká" (3,5km, převýšení 160m), z Merklína zelená TZT (4,5km, převýšení 530m) nebo z Jáchymova modrá TZT (7,5km, převýšení 300m). Autem lze dojet až na parkoviště u hotelu s rozhlednou, neboť sem vede značená cca 2km dlouhá odbočka ze silnice č. 219 z Abertam do Jáchymova.

Otevírací doba: celoroční přístup v době od 10.00 do 20.00 hod. z jídelny hotelu (vstup do věže naproti hotelovému baru)

Výhled: Krušné hory, Slavkovský les, Doupovské hory

Historie: Horský hotel na Plešivci (1028 metrů) nedaleko Abertam v Krušných horách stojí již od roku 1895. U jeho zrodu stál Spolek přátel přírody z Abertam (Verein der Naturfreunde Abertham) založený z iniciativy abertamského faráře Msgr. Johanna Endta (následně předseda Spolku) v dubnu 1889. Již tenkrát si jeho členové dali za cíl vybudovat na Plešivci chatu s rozhlednou. Jelikož však výchozí kapitál Spolku činil jen 64 korun, uspořádali jeho členové veřejnou sbírku - ve všech hostincích mohli lidé přispívat na stavbu také do zvláštních plechových pokladniček, uskutečnila se divadelní představení a vystoupení hudebního spolku. Do společné pokladny přispívaly rovněž střelnice a prodejci nápojů při různých slavnostních příležitostech. První koncert ve prospěch rozhledny vynesl 100 zlatých. Dalších pět set zlatých přinesl prodej not písně Floriana Hofmanna „Krušné hory - vy zemská stráži“ do Saska a Rakouska.

                Pozemek na Plešivci zakoupili obyvatelé Abertam za 340 zlatých od obce Lípa v červnu 1889. Na podzim 1894 byl veškerý stavební materiál dovezen do Abertam, odkud se i v zimě dopravoval na vrchol saněmi taženými voly. Bylo to nejschůdnější řešení, protože cesta na Plešivec tehdy ještě neexistovala. Na stavbu bylo zapotřebí 5400 zlatých, tolik však spolek tehdy ještě neměl. Přesto začaly stavební práce. Obec Abertamy dodala bezplatně stavební kámen nalámaný na Mlýnském kopci. Rovněž písek a vápno získal Spolek zdarma. Obec Jáchymov dodala 30 kmenů za 30 zlatých. Základní stavební kámen rozhledny byl položen 14. dubna 1895. Stavbu provedla jáchymovská firma Kutschka&Glaser podle projektu Johanna Glasera. O čtyři měsíce později  - 4. srpna 1895 - ji předala do užívání.

                Objektu tenkrát vévodila šestnáctimetrová vyhlídková věž ze žulových kamenů, vedle níž se krčila malá zděná chata. K té patřila i 12 metrů hluboká studna. Během 1. sv. války byla na Plešivec vybudována silnice (doposud byl přístup po špatných lesních cestách). K rozšíření objektu do dnešní podoby došlo postupně v letech 1908 (bylo zvýšeno patro chaty a rozšířena restaurace jihovýchodním směrem), 1926 (přistavěn objekt garáží a dosavadní jednoduchý přístavek u vchodu byl nahrazen masivní patrovou přístavbou), 1931 (vybudována letní terasa) a v roce 1939 (rozšíření severozápadního traktu). Při poslední úpravě se z bývalé chaty stal rozsáhlý horský hotel, v jehož komplexu se věž rozhledny téměž ztratila.

                Po 2. sv. válce byl hotel Plešivec s pozemky jako německý majetek na základě Benešových dekretů zkonfiskován a vrchol obsadila armáda. Ta zde sídlila do roku 1958, kdy byl objekt pod hlavičkou RaJ znovu otevřen pro veřejnost. Tehdy se zde opět konal ples abertamských rukavičkářů.

                V roce 1991 se arál na Plešivci stal majetkem obce Abertamy, která jej v letech 1992 až 1994 nechala opravit, oprava věže byla dokončena v roce 1996. Budova hotelu získala mimo jiné dřevěné obložení, před objektem bylo vybudováno velké parkoviště. V létě 2001 se změnil i vzhled rozhledny. Nejvyšší dřevěná část, kterou do objektu zatékalo, byla snesena, neboť by neunesla plánované zařízení k rozšiřování signálu pro mobilní telefony. Na jejím místě byla zbudována zděná krytá vyhlídka s vnějším ochozem s ocelovým zábradlím, které dodala plzeňská firma D.S.D. Praktik, s.r.o. Nad tím vším se ještě klene nová nástavba s anténami.

                V srpnu 2010 byl vrchol Plešivce obohacen o dvě lanová centra, chystá se výstavba letní bobové dráhy. Plešivec by měl v dalších letech nabídnout i zimní zábavu. Kvalitní lyžařský areál je cílem Sdružení pro sportovní využití Plešivce, které založily Abertamy společně se sousedním Merklínem.

                Hotel včetně rozhledny je otevřený celoročně. Je v majetku OÚ Abertamy.

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

       

 

       

Foto: J.Šlapák (listopad 2011)

 

       

 

          

Foto: vlastní archiv (2006)

 

 

Foto: qls.net (2000)

 

 

Foto: Abertamské noviny č. 5/2011

 

Mapa polohy:

 

 

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: