Rozhledna „Na Podluží“ u Nového Poddvorova

 

Typ/materiál: železná

Lokalita: vyvýšenina mezi Novým Poddvorovem a Prušánky, cca 7km západně od Hodonína

GPS: 48.8628619N, 16.9673175E

Nadmořská výška: 261m

Okres: Hodonín

Období výstavby: podzim 2009

Oficiální zpřístupnění: 16. dubna 2010

Celková výška: 30m

Výška vyhlídkové plošiny:

Počet schodů: 160

Otevírací doba: volně přístupná

Přístup: Rozhledna se nachází cca 500m jižně od Nového Poddvorova při místní úzké asfaltové komunikaci ve směru na Prušánky. Kolem rozhledny rovněž prochází značené cyklotrasy Podluží a č. 5115 a modrá TZT (od budovy OÚ v Novém Poddvorově čítá délka trasy 1,2km s převýšením 30m). Zaparkovat lze přímo u rozhledny.

Výhled: rakouské příhraničí, Malé Karpaty, slovenskou i českou část Bílých Karpat, Chřiby, Pálava, Lednicko-Valtický areál, Dolnomoravský úval

Historie: Železná rozhledna u Nového Poddvorova v okrese Hodonín vznikla v rámci projektu „Turistické rozhledny Podluží-Cerová“ Operačního programu příhraniční spolupráce Slovenská republika-Česká republika 2007-2013. Původní návrh vycházel z podnětu svazku obcí Podluží (sdružuje celkem 14 obcí), který v průběhu roku 2007 na svých webových stránkách provedl průzkum veřejného mínění na téma výstavby rozhledny. Převažující kladný názor veřejnosti představoval jeden z hlavních podnětů pro samotnou realizaci výstavby rozhledny.

                Na jaře 2008 nechal Region Podluží vypracovat projektovou dokumentaci rozhledny a následně zažádal o spolufinancování z evropských fondů. Pro výstavbu věže bylo vybráno místo mezi Novým Poddvorovem a Prušánkami (ve směru cyklotrasy na sklepní areál Nechory), v místech zvaných „pod kaštanem“ nebo „u křížku“. Po přiznání dotace z EU byl v srpnu 2009 na základě provedeného výběrového řízení vybrán jako dodavatel stavební a konstrukční části rozhledny společnost Kovostavby Trade, s.r.o. Hodonín.

                Zhruba 30m vysoká rozhledny byla dokončena v listopadu 2009. Její pozinkovaná konstrukce má podobu naftové těžní věže připomínající význam těžby nafty v tomto regionu v nedávné minulosti. Stavební projekt rozhledny „Na Podluží“ zpracoval Ing. Miroslav Kopecký a Stanislav Fatěna, který také provedl stavební dozor při její výstavbě. Konzultační a poradenské služby zajišťoval manažer svazku obcí Ing. Josef Smetana. Celkové náklady na výstavbu se vyšplhaly ke hranici 6 milionů korun, přičemž spolufinancování z prostředků EU představuje 90% celkových nákladů. Projekt výstavby „regionální rozhledny“ podpořila také největší společnost zabývající se v České republice aktivitami spojenými s ropou a zemním plynem Moravské naftové doly, a.s. z Hodonína.

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

  

Foto: K.Škrabal (červen 2021)

 

    

Foto: V.Vozka (březen 2020)

 

         

Foto: M.Čada (2011)

 

            

Foto: M.Hnízdo (2010)

 

               

Foto: K.Skalický (4. dubna 2010)

 

         

 

             

Foto: Region Podluží (2009)

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

 

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: