Vyhlídková věž Pod Zvičinou u Dolní Brusnice

 

Typ/materiál: kovová konstrukce bývalého skokanského můstku upraveného na vyhlídkovou věž

Lokalita: východní úpatí kopce Zvičina, u hotelu Pod Zvičinou, Dolní Brusnice č.p. 96, cca 30km jihozápadně od Trutnova

GPS: 50.4504517N, 15.7107853E 

Nadmořská výška: 475m

Okres: Trutnov

Období výstavby: 1975, přestavba na vyhlídkovou věž v roce 2013

Oficiální zpřístupnění: 2013

Celková výška: cca 6m

Výška vyhlídkové plošiny: cca 3m

Počet schodů: 24

Otevírací doba: volně přístupná

Přístup: Věž stojí u parkoviště u hotelu Pod Zvičinou (50.4500836N, 15.7112169E), k němu vede silnička ze středu Dolní Brusnice u Dvora Králové nad Labem.

Výhled: Severovýchodním směrem na část Krkonoš a Krkonošského podhůří, především na Černou horu a Dolní Brusnici a také na celý areál bývalých lázní, dnešního hotelu Pod Zvičinou.

Historie: Vrchol Zvičina tvořila hranici mezi německy a česky mluvícími obyvateli a byla místem mnohých setkání i mnohatisícových táborů lidu. Turistického potenciálu Zvičiny využil Jan Hetfleisch z Dolní Brusnice a na východním úpatí v místě studánky s léčivou vodou začal prodávat občerstvení. Později postavil nad pramenem dřevěnou kapličku a v roce 1887 zde zřídil skromný hostinec, který se rychle rozrůstal a začínal plnit funkci lázní. Pro začátek zde prý byly kabiny se dvěma dřevěnými vanami. Věhlas těchto míst se ještě zvýšil poté, co ve zdejším kraji zdomácněl nový zimní sport – lyžování. V prosinci 2010 až lednu 2011 se na Zvičině konaly veřejné kurzy norské lyžařské školy svěřené norskému mistru lyžaři R.N.Oestgaardovi. Velkému zájmu se těšily skoky na lyžích, pro něž vybudoval můstek sám Oestgaard. Kurzy byly zakončeny 15. ledna 2011 v rámci I. českých zimních her mezinárodními závody pod záštitou Českého výboru pro olympijské hry. Díky tomu došlo k rozšíření hostince i lázní. Byl zde otevřen tenisový kurt a v roce 1915 postaven hoteliérem Jan Hetfleischem větší skokanský můstek.

Na počátku 70. let 20. stol. byla konstrukce skokanského můstku, který díky opravám přečkal i 2 sv. válku, natolik ztrouchnivělá, že stačilo nevelké úsilí na její zbourání. Projekt nového můstku vypracoval Ing. Josef Čermák z Trutnova tak, aby dovoloval skoky až 26 metrů. Stavba nového můstku byla provedena převážně brigádnicky s finanční podporou Zotavovny ROH a ČSTV v roce 1975. V roce 1978 byl můstek pokryt umělou hmotou a opatřen umělým osvětlením. Z můstku se skákalo až do roku 1987, kdy vichřice silně poškodila nájezdovou věž, tribunu rozhodčích vytrhla ze země a odhodila do lesa. Od roku 1994 byl hotel spravován holandským managementem, od roku 2000 je areál v soukromých rukou. Od té doby je stále renovován a rekonstruován. U lesa nad kapličkou byl opraven pavilon a zřízena krátká okružní naučná lesní stezka „Stezka zdraví pod Zvičinou“.

Torzo skokanského můstku bylo v roce 2013 upraveno na nižší vyhlídkovou věž. Návštěvníkům nabízí výhled severovýchodním směrem na část Krkonoš a přilehlou krajinu Podkrkonoší.

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

   

Foto: A.Průšová (červenec 2021)

 

         

Foto: D.Voříšková (2019)

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

 

www.mapy.cz

 

Diskuze: