Rozhledna na Olšové u Pohoře u Oder

 

Typ/materiál: dřevěná rozhledna na kamenném soklu

Lokalita: návrší Olšová u osady Pohoř (část města Odry), cca 10km severozápadně od Nového Jičína

GPS: 49.6616653N, 17.8773389E

Nadmořská výška: 475m

Okres: Nový Jičín

Období výstavby: květen – září 2014

Oficiální zpřístupnění: 1. října 2014

Celková výška: 17,2m

Výška vyhlídkové plošiny: 12,8m

Počet schodů: 64

Otevírací doba: volně přístupná

Přístup: z Oder vyjedeme serpentinami do osady Pohoř, kterou projedeme a pokračujeme ještě cca 200m (ve směru na Kletnou) až k rozhledně (zde je menší parkoviště). Stavba je umístěna mezi osmým a devátým zastavením naučné stezky Stříbrný chodník, která začíná a končí v Odrách, je dlouhá 10 km a má 16 zastavení. Od žel. stanice Odry vede k rozhledně také modrá TZT (5,5km s převýšením 190m).

Výhled: přes Moravskou bránu na Moravskoslezské Beskydy, Oderské vrchy, Vítkovská vrchovina, CHKO Poodří, Hrubý a Nízký Jeseník – např. Praděd, Lysá hora (na ochozu jsou umístěny panoramatické fotografie s popisem viditelných vrcholů a zajímavých míst)

Historie: Rozhledna na návrší Olšová u osady Pohoř vznikla v roce 2014 z iniciativy představitelů města Odry. Jejich záměr vycházel zejména ze snahy podpořit v regionu turistický ruch a postavit věž, kterou má město ve svém znaku i na městském praporu (trámová strážní věž se zlatou střechou a dvěma makovicemi odkazuje na tehdejší opevnění města). Původním předpokladem bylo vystavět rozhlednu v lokalitě Skalka nebo též tzv. Skalních sklepů v Odrách. Vlastník pozemků – Lesy ČR s.p. – však nedal k výstavbě souhlas a proto bylo vybráno náhradní místo u osady Pohoř.

                Jelikož by stavba rozhledny byla finančně pro město Odry náročná, bylo rozhodnuto o podání žádosti o dotaci z Evropského fondu pro regionální rozvoj – z Regionálního operačního programu NUTS II Moravskoslezsko 2007 – 2013. Po jejím úspěšném posouzení v roce 2013 byla rozhledna vystavěna v období květen až září 2014 společností Teplotechna Ostrava, a.s. podle projektu Ing. arch. Miroslava Slívy z Opavy (Atelier NORD b. N.), který již projektoval cca 20km vzdálenou rozhlednu Šance u Jakubčovic. Tesařské a montážní práce zajistila firma Milan Miketta ze Štítiny. Celkové náklady na stavbu rozhledny činily 1,9 mil. Kč, z toho dotační prostředky dosáhly 1,6 mil. Kč.

                Konstrukce rozhledny je tvořena kombinací modřínového dřeva, oceli, betonu a kamene. Vyhlídkový ochoz ve výšce cca 13m nad zemí je zastřešen stanovou střešní konstrukcí. Rozhlednu doplňuje zastřešené posezení pro cyklisty a turisty.

                Rozhledna byla turistům slavnostně předána ve středu 1. října 2014.

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

  

Foto: K.Škrabal (srpen 2021)

 

       

Foto: P.Urbanec (květen 2021)

 

       

Foto: A.Průšová (květen 2021)

 

        

        

Foto: J.Šlapák (leden 2015)

 

                

Foto: Gep (říjen 2014)

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

    

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: