Rozhledna Floriánka u Polešovic

 

Typ/materiál: dřevěná rozhledna s ocelovými prvky (např. schodiště)

Lokalita: návrší na kraji lesoparku Skala cca 1km západně od obce Polešovice, cca 15km západně od Uherského Hradiště

GPS: 49.0377933N, 17.3263997E

Nadmořská výška: 349m

Okres: Uherské Hradiště

Období výstavby: srpen – prosinec 2013

Oficiální zpřístupnění:

Celková výška: 22m

Výška vyhlídkové plošiny: 18m

Počet schodů: 80

Otevírací doba: volně přístupná

Přístup: Nejsnazší přístup je ze silnice Vážany-Tučapy. Zhruba 500m za obcí Vážány odbočuje z této silnice vpravo kamenitá polní cesta, po které lze asi po 400m dojet na parkoviště (v této trase vede také cyklostezka Bzenecká). Odtud je to k rozhledně zhruba 200m. Přístup je možný také z obce Polešovice - od autobusové zastávky Polešovice, U Marka je to po polní cestě k rozhledně cca 600m.

Výhled: např. pohoří Bílých Karpat, včetně Javořiny, údolí Moravy, pohoří Chřiby, Stříbrnické paseky, Buchlov

Historie: K vybudování rozhledny v lokalitě Skala se obec Polešovice (cca 15km západně od okresního města Uherské Hradiště) rozhodla zhruba v roce 2007. Její původní snahou bylo přeměnit neudržovaný areál sadů na západním okraji obce v odpočinkové místo a v jeho nejvyšším bodě vybudovat vyhlídkovou věž. Projekt k této stavbě připravil Ing. Antonín Olšina, který zúročil při jeho přípravě zkušenosti z podobných rozhleden v různých částech republiky. Předpokládaný rozpočet však dosáhl zhruba dvoumilionové výše, což bylo nad možnosti obecního rozpočtu. Z tohoto důvodu bylo v roce 2011 požádáno u Státního zemědělského intervenčního fondu o dotaci, která měla pokrýt zhruba devadesát procent nákladů. Když byla následně žádost obce zamítnuta, byla předložena žádost nová s navýšeným (dvacetiprocentním) podílem obce. Tato žádost již byla v roce 2012 schválena a obci posléze na výstavbu rozhledny poskytnuta Fondem částka 1,6 mil. Kč. Celkový rozpočet dosáhl přitom výše zhruba 2,5 mil. Kč. Částkou 200 tis. Kč přispěl pan Cyril Trýzna a jeho bratři.           

                Výstavba rozhledny v modřínového dřeva s ocelovými prvky (včetně schodiště) byla zahájena v srpnu 2013 společností Teplotechna Ostrava, a.s. a dokončena v závěru téhož roku. Turistům je volně přístupná od začátku ledna 2014. Její název je odvozen od místní vyšlechtěné odrůdy vinné révy – Floriánka. U jejího zrodu stál tým pracovníků okolo Ing. Václava Křivánka (1927 - 2009), jehož pamětní deska se nachází na zděné podstavě rozhledny.

                Na jaře 2022 podstoupí rozhledna opravu. Za částku cca 692 tis. Kč nahradí firma Teplotechna Ostrava, a.s. v 1. a 2. patře rozhledny původní dřevěné poškozené nosné sloupy za ocelové s dřevěným obložením.

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

      

Foto: V.Vozka (únor 2019)

 

    

Foto: V.Vozka (duben 2014)

 

        

        

Foto: J.Šlapák (únor 2014)

 

          

Foto: Gep (leden 2014)

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

 

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: