Chata s vyhlídkovou věží na Malé Prašivé v Beskydech

           

Typ/materiál: chata s vyhlídkovou věží

Lokalita: kopec Malá Prašivá v Beskydech, cca 15km jihovýchodně od Frýdku-Místku

GPS: 49.6365517N, 18.4842053E

Nadmořská výška: 707m

Okres: Frýdek-Místek

Období výstavby:  1920-21

Oficiální zpřístupnění: 2. října 1921 (po novodobé rekonstrukci zpřístupněna 11. června 2016)

Celková výška: cca 15m

Výška vyhlídkové plošiny: cca 11m

Počet schodů: 57

Otevírací doba: Po slavnostním znovuotevření se exkurze na rozhlednu konají každý pátek: v 17:00 a 17:30 hodin, každou sobotu: v 10:00 a 10:30 hodin a každou neděli: v 17:00 a 17:30 hodin. V případě skupin větších než 10 osob je možné navštívit rozhlednu po předchozí rezervaci i mimo její otevírací hodiny.

Přístup: Autem z Frýdku-Místku na Nošovice a dále pokračovat do obce Vyšní Lhoty, za obcí podle značení odbočit vlevo do kopce až k chatě Prašivá (parkoviště se nachází před chatou). Pro pěší výstup se nabízí několik variant z okolních obcí: červená TZT z rozcestí nad amfiteátrem v osadě Kaminité (1,5km s převýšením 220m), žlutá TZT z Raškovic (4km s převýšením 300m), žlutá TZT z Komorní Lhotky (5km s převýšením 300m) a modrá TZT z obce Pražmo (6,5km s převýšením 300m).

Výhled: "...hezky je vidět hřbet Palkovických hůrek a dále část ostravské aglomerace (patrně právě město Ostravu od jihovýchodu), dále nás zaujal pohled na kostelík sv. Antonína, nad nímž se odkryly vrcholky Beskyd, severovýchodním směrem jsme mezi stromy tušili třineckou část Beskyd, výhledy ostatními směry již znemožňovaly přerostlé stromy..." (zdroj: Rozhlednář č. 16)

Historie: Turistická chata Prašivá s vyhlídkovou nástavbou se nalézá na vrcholu Malé Prašivé (707m) v severovýchodní části Moravskoslezských Beskyd, v katastru obce Vyšní Lhoty. Vrch získal své jméno snad v dobách pohanských, kdy zde byli izolováni lidé postižení prašivinou či svrabem.

                O vznik chaty se zasloužila Pobeskydská jednota slezská se sídlem ve Frýdku. Nejdříve na Prašivé v roce 1899 zakoupila pozemky a hodlala zde vystavět pro turisty dřevěný srub. Až v roce 1913 vypracovala za tímto účelem rozpočet i plán, ale vše zhatila první světová válka. Původní myšlenka byla nakonec zrealizována až v poválečné éře a to v podobě honosnější chaty s restaurací, ubytovnou v prvním patře a vysokou střešní nástavbou sloužící jako rozhledna. Přípravné práce začaly na konci roku 1920, přičemž samotná výstavba byla zahájena v dubnu 1921 pod vedením stavitele Ludvíka Jaroše z Frýdku. Při budování tohoto architektonicky zajímavého objektu (podle projektu místního architekta J. Čermáka) ochotně a bez nároku na mzdu pomáhali i lidé z blízkých obcí. Náklady dosáhly výše 273 tisíc Kčs. Částkou 5 tis. korun tehdy přispěl i prezident T. G. Masaryk jako člen Pohorské jednoty Radhošť. Další významnou osobou byl nadšený turista František Olšák, budovatel příjezdové cesty. Portréty těchto záslužných mužů visí společně s obrázkem Petra Bezruče v návštěvní místnosti restaurace. Slavnostní otevření chaty se uskutečnilo za velkého zájmu veřejnosti již 2. října 1921.

                Během druhé světové války zde sídlila německá vojenská jednotka. Do roku 1948, než byla chata na Prašivé znárodněna, se o objekt staral KČT (ve 20. letech se spojil s Pobeskydskou jednotou slezskou).

                Po roce 1989 byla chata po vleklých soudních sporech navrácena KČT Frýdek-Místek. Svému účelu slouží dodnes a na přelomu tisíciletí prodělala částečné opravy. Bohužel, provozovatel rozhlednu v roce 2000 uzavřel z důvodu špatného technického stavu a možnosti narušení soukromí ubytovaných hostů. Navíc případný výhled je značně omezen okolní vzrostlou vegetací. V roce 2003 chtěl nedaleko chaty nechat vystavět Český telekomunikační úřad monitorovací věž, která by byla zároveň rozhlednou. Jednání však ztroskotala na nesouhlasu ochránců přírody.

                Oprava vyhlídkové nástavby měla proběhnout v roce 2011, ale byla opakovaně odkládána. V únoru 2015 získali chatu na Prašivé do nájmu pan Stiller a pan Hase, kteří objekt postupně - za značného přispění dobrovolníků - rekonstruovali. V omezeném provozu byla chata opětovně otevřena 13. června 2015. V rámci oprav došlo v průběhu roku 2015 např. k výměně oken, kompletní rekonstrukci kuchyně, výčepu a pokojů v prvním patře, výměně kotle, byl revitalizován zdroj vody, opravena byla kanalizace a ČOV. Zčásti byla též obnovena vyhlídková věž. Další práce budou pokračovat v roce 2016 a v letech následujících. Chata Prašivá v současné době nabízí celoroční ubytování i stravování, má bezbariérový vstup. Ve stylovém Valečkově sále se nachází velký dětský koutek. V průběhu roku se zde pořádají kulturní a sportovní akce, aktivity pro rodiny s dětmi, koncerty apod.

                Slavnostní otevření zrekonstruované vyhlídkové věže proběhlo 11. června 2016.

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

     

Foto: A.Průšová (květen 2017)

 

Foto: M.Stiller (duben 2016)

 

Foto: historická podoba chaty

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

 

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: