Rozhledna „Maják Járy Cimrmana“ v Příchovicích

 

Typ/materiál: dřevěná rozhledna

Lokalita: okraj obce Příchovice, cca 15km východně od Jablonce nad Nisou

GPS: 50.7399222N, 15.3453583E

Nadmořská výška: 785m

Okres: Jablonec nad Nisou

Období výstavby: duben až červenec 2013

Oficiální zpřístupnění: 18. července 2013

Celková výška: 25,6m

Výška vyhlídkové plošiny: 18m

Počet schodů: 105

Otevírací doba: denně 10-18hod.

Přístup: Rozhledna se nachází na okraji obce Příchovice (její návštěvu lze spojit s prohlídkou nedaleké rozhledny Štěpánka na vrchu Hvězda), kam vede odbočka ze silnice č. 10 spojující Tanvald a Harrachov. Rozhledna je součástí areálu "U Čápa", na jehož okraji je větší parkoviště (50.7407853N, 15.3468175E).

Výhled: výhled zejména na oblast Železnobrodska a Semilska v pozadí s Kozákovem

Historie: Rozhledna „Maják“ (nebo též „Maják Járy Cimrmana“ či „U Čápa“, neboť se stavba nachází nedaleko nejstarší budovy v Příchovicích „U Čápa“ čp.1) je další novodobou vyhlídkovou stavbu v rozhlednově bohatém kraji Jizerských hor. Rozhledna s prvním oficiálním muzeem fiktivního českého umělce Járy Cimrmana je výsledkem dlouhodobé spolupráce vedení Svazku obcí mikroregionu Tanvaldsko, Divadla Járy Cimrmana a majitele skiareálu a chaty „U Čápa“ Aleše Voverky, který rozhlednu z vlastních prostředků financoval a zároveň oslovil známého architekta Martina Rajniše z Hutě architektury s.r.o. Ten navrhnul dřevěnou (z borového dřeva) necelých 24 metrů vysokou originální konstrukci, jejíž průměr je tři a půl metru a výška vyhlídkové plošiny je cca 18 metrů.

                K poklepání na základní kámen rozhledny došlo 11. června 2011 při akci „Spanilá jízda Cyklostezkou Járy Cimrmana“, a to i za účasti předního cimrmanologa Zdeňka Svěráka. Původně měl být zahájen provoz muzea a rozhledny v roce 2012, jenže výstavbu zbrzdily problémy se schvalováním nového územního plánu obce Kořenov. Rozhledna začala v Příchovicích vyrůstat na jaře 2013. Z dodavatelských společností se na stavbě rozhledny a muzea podílely firmy Naga s.r.o. (dřevěná konstrukce), Tomasy s.r.o. (betonový monolit), dále p. Pidanič a Plecháč (kamenné konstrukce), p. Boudík (zámečnické prvky), p. Mareš (truhlářské prvky), p. Kvasnička (elektroinstalace), p. Slanina - Pastell, s.r.o. (izolace), p. Matoušek a p. Hojsák (zemní práce), p. Janoušek (dodávka dřeva), p. Polešovský (jeřábnické práce) a p. Boska (výplně otvorů, pergola). Dřevěná rozhledna má tvar válce, jehož plášť vytváří vzdušná mříž z borového dřeva. Spodní část je zakryta objektem muzea, kde se také nachází jediný vstup do věže. Uvnitř rozhledny je instalováno dubové spirálové schodiště se 105 stupni (výška schodu= 20cm), přičemž 19 dolních schodů se nalézá ještě v budově muzea a dalších 86 schodů vede venkovním prostorem. Vyhlídkový ochoz je situován 18m nad střechou muzea. V koruně rozhledny se nachází dva vyhlídkové ochozy v jedné úrovni: vnitřní – ten je přístupný pro návštěvníky a vnější se zábradlím (nepřístupný), který v tomto místě rozšiřuje základní skelet stavby. Rozhledna je kryta rovnou střechou o půdorysu kruhu, která však nezakrývá celé tělo stavby. Na střeše, jež se nachází ve výšce 20,7m je umístěna korouhev sahající do 25,6 metrů. Celá stavba je navíc ukotvena soustavou ocelových lan.

                Ke slavnostnímu otevření muzea Járy Cimrmana došlo 8. června 2013. Muzeum se nachází v suterénu (zvnějšku obložen v místě natěženým kamenem) pod rozhlednou, kde je vystavena značná část pozůstalosti z depozitářů společnosti a Divadla Járy Cimrmana v Praze a předměty z veřejné sbírky upomínající pobyt génia na Liptákovsku, které darovali občané z Pojizeří a širokého okolí.

                Rozhledna „Maják Járy Cimrmana“ byla oficiálně zpřístupněna 18. července 2013.

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

      

Foto: P.Urbanec (září 2019)

 

          

 

      

Foto: Ziky - vlastní archiv (květen 2017)

 

      

Foto: V.Vozka (březen 2014)

 

          

Foto: J.Šlapák (leden 2014)

 

          

 

    

Foto: D.Sedlák (červenec 2013)

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

 

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: