Rozhledna Rašovka

 

Typ/materiál: objekt s rozhlednou, zděná rozhledna

Lokalita: Osada Rašovka (obec Šimonovice), 12 km jižně od Liberce

GPS: 50.6976739N, 15.0484658E

Nadmořská výška: 612 m

Okres: Liberec

Období výstavby: léto 2005 až květen 2006

Oficiální zpřístupnění: 10. června 2006

Celková výška: 19,5 m

Výška vyhlídkové plošiny: cca 16 m

Počet schodů: 6+61

Otevírací doba: v době provozu restaurace „V Trnčí“, viz http://vtrnci.cz

Přístup: Restaurace leží na okraji osady Rašovka přímo při silnici Liberec-Šimonovice-Proseč pod Ještědem. Parkování je možné u objektu. Osadou prochází modrá TZT (Hřebenovka) a cyklosteka č. 3007 a cyklostezka "Hřebenovka".

Výhled: Jizerské hory, Krkonoše, Bezděz, Trosky

Historie: Další z řady rozhleden v Jizerských horách se od roku 2006 tyčí na kraji osady Rašovka (součást obce Šimonovice) u Liberce. Celkem 19,5 metrů vysoká vyhlídková věž je součástí restaurace „V Trnčí“. Tu zde stavěl od léta 2005 liberecký podnikatel Josef Lank, a to na místě bývalé stejnojmenné restaurace, která zde stávala od roku 1898. Pojďme však dále do historie.

                První zmínky o Rašovce pocházejí z roku 1537, kdy je v Zemských deskách zmiňována jako stará česká zemědělská obec. Její název je odvozen od slova rašiti, protože v jarních měsících zde dochází k prudkému tání sněhu vlivem sluneční expozice a příroda ožívá dříve a rychleji než v okolí. Toho si byla vědoma Františka Lanková, která tu zakoupila pozemek s cílem vybudování kostela a hřbitova. Kostel byl postaven z příspěvků místního obyvatelstva a mecenášky Marie Brožové, obchodnice s máslem a zemědělskými produkty. Vysvěcení kostela proběhlo 25. září 1832.

                V místě dnešní restaurace „V Trnčí“ stával od roku 1850 dřevěný dům, který sloužil k přepřahávání koní a přespávání handlířů a formanů z Podještědí, ale i širokého okolí. V roce 1871 zakoupil dům pan Antonín Čihák, který přestavěl dům na hospodářské stavení, školu a malý výčep. V roce 1898 zakoupili hospodářství Hynek a Františka Lankovi – místní rodáci. Téhož roku zde otevřeli výletní hostinec. Ten si rychle získal oblibu nejenom díky vyhlášeným zabijačkovým specialitám. Mířili sem turisté od Ještědu, ale i z nedalekého vrchu Javorník, který byl od roku 1899 známý restaurací Obří sud. V roce 1974 lehl bohužel popelem.

                Oblíbený hostinec „V Trnčí“ svou kapacitou brzy nedostačoval k pořádání společenských akcí. Majitelé Josef a Anna Lankovi se proto před druhou světovou válkou rozhodli pro stavbu sálu, který se stal místem pro vesnické tancovačky, besedy, přednášky a ochotnické i loutkové divadlo. V roce 1950 byla přistavěna porážka na prasata a stáj pro tažné koně. Pro hospodářství i rodinu začalo černé období zakončené požárem restaurace dne 5. července 1962. Celý objekt do základů vyhořel.

                Po více než čtyřiceti letech přišel majitel spáleniště s myšlenkou rehabilitace původní restaurace. Na původních základech buduje novou stejnojmennou bezbariérovou restauraci s 19,5 metrů vysokou zděnou rozhlednou.                 

                Provoz stávající rozhledny a restaurace byl zahájen v sobotu 10. června 2006 u příležitosti Svatoantonínské pouti. Na slavnostním křtu se sešly desítky lidí a také 4 kmotři stavby - populární moderátorka Marcela Augustová, šimonovický starosta Jan Čihák, ředitel Pivovaru Svijany František Horák a primář neurochirurgického oddělení Krajské nemocnice v Liberci MUDr. Petr Suchomel.

                V roce 2010 provedla pražská firma Vertikály - výškové a stavební práce s. r. o. žlutomodré opláštění věže (fasádní desky cembrit).

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

    

Foto: J.Šlapák (2011)

 

          

 

            

Foto: vlastní archiv (červenec 2009)

 

Foto: J.Haufer (srpen 2006)

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

 

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: