Rozhledna Réna u Ivančic

 

Typ/materiál: betonová vyhlídková věž

Lokalita: úpatí zalesněného návrší Réna cca 1km jv. od Ivančic, cca 25km jz. od Brna

GPS: 49.0970347N, 16.3857214E

Nadmořská výška: 250m

Okres: Brno-venkov

Období výstavby: 1930

Oficiální zpřístupnění: 1. června 1930

Celková výška: 4m

Výška vyhlídkové plošiny:

Počet schodů: 1+18

Otevírací doba: volně přístupná

Přístup: Od žel. zastávky Ivančice-město vede k rozhledně červená TZT (800m, převýšení 50m). Autem lze nejblíže dojet ulicí Pod Rénou a odbočkou k betonárně až k mostu přes řeku Jihlavu. Zde se nachází odstavná plocha k zaparkování (49.0984469N, 16.3876528E, dál přes most je zákaz vjezdu). Odtud je to pěšky po červené TZT asi 400m (přes most a dál lesem s převýšením 50m).

Výhled: omezen na Ivančice

Historie: Jednu z našich nejmenších rozhleden lze navštívit nedaleko Ivančič na jižní Moravě. Jedná se o betonovou stavbu z roku 1930 na úpatí zalesného kopce Réna cca 1km jihovýchodně od města. Nebyla však první vyhlídkou na tomto místě.

            První rozhledna vyrostla na Réně v roce 1912 z podnětu místního Okrašlovacího a zalesňovacího spolku. Ten přeměnil blízké okolí v příměstský park. Dřevěná věž sloužila turistům krátce. Během 1 sv. války byla tak poničena, že spolek v roce 1921 přistoupil k jejímu rozebrání. Materiál byl prodán a získané peníze použity na opravu vyhlídkového altánu na nedalekých Oklikách.

            Současná rozhledna byla postavena na Réně v roce 1930 podle návrhu Miloše Navrátila. Finančně celou výstavbu zajistil okrašlovací spolek a KČST. Náklady tehdy činily 5 tis. korun. Stavbu provedl Karel Feith. Slavnostní otevření proběhlo 1. června 1930. Od té doby rozhledna nese jméno místního rodáka Alfonse Muchy.

            Časem se ale na železobetonovou rozhlednu zapomnělo, její stav se zhoršil a výhled zcela zakryly okolní stromy. Za této situace vyhlásila v roce 1995 ivančická radnice veřejnou sbírku na rekonstrukci věže a úpravu jejího okolí. Ta proběhla v roce 2000. Okolní porost byl vykácen a věž tak znovu nabídla výhled na Ivančice a jeho okolí.

            Další drobné opravy (včetně nového nátěru) prodělala rozhledna na podzim 2018 díky příspěvkové organizaci Městské lesy Ivančice. Součástí akce byla také renovace a zpevnění přístupových cest, nová zábradlí podél stezek a vybudování vyhlídkového místa, odpočívadel a zastavení. Na jednom z nich byla navíc vztyčena socha bohyně Rény, dílo řezbářského mistra Josefa Zahradníka. Nové přístupové cesty vybudovala firma Ekostavby Brno, a.s. podle projektové dokumentace Ing. Petra Dejmala z Velké Losenice.

            Kromě rozhledny Alfonse Muchy lze v blízkosti Ivančic (na protějším svahu za řekou) navštívit i betonový vyhlídkový altán Na Oklikách z roku 1938.

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

       

Foto: A.Průšová (březen 2022)

 

        

Foto: A.Průšová (březen 2022) – vyhlídkový altán Na Oklikách

 

 

Foto: V.Vozka (únor 2022)

 

Foto: K.Škrabal (říjen 2021)

 

        

Foto: M.Čada (jaro 2011)

 

        

Foto: P.Anderlová (2011) – vyhlídkový altán Na Oklikách

 

Foto: historická podoba rozhledny Réna

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

 

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: