Rozhledna Kopaninka u osady Repechy

 

Typ/materiál: dřevěná rozhledna s kovovými prvky

Lokalita: mírné návrší cca 800m jižně od osady Repechy (obec Bousín), cca 20km západně od Prostějova

GPS: 49.4611086N, 16.8784767E

Nadmořská výška: 620m

Okres: Prostějov

Období výstavby: říjen 2016 – podzim 2018

Oficiální zpřístupnění: 2. prosince 2018

Celková výška: 22m

Výška vyhlídkové plošiny: 18m

Počet schodů: 83

Otevírací doba: rozhledna byla nejdříve přístupná po zapůjčení klíče v penzionu Lada (zhruba 400m pod rozhlednou ve směru na osadu Repechy), v současné době lze vystoupat na rozhlednu kdykoliv, neboť je zde nainstalovaný turniket.

Přístup: po silnici č. 150 Prostějov-Boskovice do obce Protivanov, na konci obce u vysílače odbočit směrem na Drahany a pokračovat ještě 3,7km až k rozhledně (nachází se nalevo cca 300m od silnice, ze které vede k rozhledně asfaltová účelová komunikace, parkoviště je asi 50m od rozhledny), poblíž rozhledny vede zelená TZT od Drahan do Malého Hradiska

Výhled: Drahanská vrchovina, vojenský újezd Březina, Haná, Orlické hory, Králický Sněžník, Jeseníky, Hostýnské vrchy, Beskydy, Javorníky, Malá Fatra, jaderná elektrárna v Dukovanech

Historie: Záměr postavit na návrší nad osadou Repechy v okrese Prostějov turistickou rozhlednu vyjádřil v roce 2011 ředitel Vojenských lesů divize Plumlov Petr Švadlena. Nápad byl o čtyři roky později oprášen členy místního spolku Repechy Crew a zejména pak jeho předsedou, majitelem nedalekého penzionu Lada, panem Břetislavem Usnulem. Iniciativa však dlouhou dobu narážela na administrativní průtahy a zejména nedostatek finančních prostředků (původně se počítalo s částkou ve výši 2 mil. Kč). Postupně se naštěstí podařilo získat dotace  od Olomouckého krajského úřadu ve výši 1,25 mil. Kč, ministerstvo pro místní rozvoj přispělo částkou 590 tis. Kč a město Prostějov poskytnulo 50 tis. Kč. Zájemci si navíc mohli pořídit některý ze schodů na vyhlídkovou plošinu a získat tak nerezovou tabulku se svým jménem umístěnou na zakoupeném schodu. Dárci a sponzoři mohli zasílat své příspěvky i na transparentní účet. Stavba rozhledny nakonec vyšla na cca 3,3 mil. Kč včetně DPH. V době svého otevření iniciátorům stavby zbývalo sehnat ještě více než jeden milion korun, neboť rozhledna byla postavena na dluh.

                Konstrukce rozhledny je postavena ze smrkového dřeva ze zalesněné oblasti nedalekého Repešského žlebu, kameny umístěné u paty rozhledny - tzv. moravská droba (zvláštní druh pískovce tvořený zrny křemene, živce a několika jinými minerály a úlomky hornin) - pocházejí z lomu Luleč u Vyškova. Autorem projektu rozhledny je Ing. Martin Novák z Proseče. Výstavba 22,5 metru vysoké dřevěné rozhledny s kovovým schodištěm byla zahájena na konci října 2016 vybudováním základů, samotná konstrukce začala do výšky vyrůstat od března 2018. Stavbu rozhledny provedla firma R-F stav, Radek Soural z Vyškova a subdodavatel Teplotechna Ostrava, a.s. a NBS Invest, s.r.o. (dodávka ocelových částí konstrukce). O dřívější práce (příprava dřeva) se postarali dobrovolníci. Ačkoli se původně plánovalo otevření rozhledny v květnu 2018, muselo být její zpřístupnění odloženo z důvodu nedostatku finančních prostředků. Rozhledna byla nakonec stavebně dokončena v létě 2018, zpřístupněna byla 8. listopadu 2018, kdy ji zároveň požehnal místní farář Zdeněk Fučík. Pro veřejnost se slavnostně otevřela v neděli 2. prosince 2018.

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

   

Foto: P.Urbanec (říjen 2021)

 

 

Foto: V.Vozka (květen 2020)

 

      

Foto: A.Průšová (2. prosince 2018)

 

Foto: pozvánka na slavnostní otevření

 

    

Foto: J.Šlapák (listopad 2018)

 

 

Foto: J.Štekl (září 2018)

 

           

 

Foto: V.Vozka (červenec 2018)

 

        

Foto: M.Hnízdo (květen 2018)

 

    

Foto: B.Usnul (březen 2018)

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

 

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: