Ornitologická pozorovatelna Rezavka, Ostrava-Svinov

 

Typ/materiál: dřevěná ornitologická vyhlídková věž (pozorovatelna)

Lokalita: západní břeh Vrbenského rybníka (u železniční trati Ostrava-Svinov - Polanka nad Odrou), cca 10km jihozápadně od centra Ostravy

GPS: 49.8033528N, 18.2021372E

Nadmořská výška: 213m

Okres: Ostrava-město

Období výstavby: podzim 2009

Oficiální zpřístupnění: 14. listopadu 2009

Celková výška:

Výška vyhlídkové plošiny: cca 2m

Počet schodů: 9

Otevírací doba: volně přístupná - OD PODZIMU 2019 UZAVŘENÁ Z DŮVODU ŠPATNÉHO TECHNICKÉHO STAVU

Přístup: K pozorovatelně vede úzká asfaltka odbočující z ulice Bratří Sedláčků a vedoucí pod velkým kruhovým dálničním objezdem podél železniční trati z Ostravy-Svinova do Polanky nad Odrou. Parkovat lze u pozorovatelny. Pěší turisté mohou využít okružní NS "Rezavka", která začíná u silničního mostu přes Odru mezi Svinovem a Zábřehem. Jedná se o čtyřprodovou silnici č. 11 - bez možnosti parkování, nicméně příjezd je možný linka č. 45 MHD (Nová huť - Slavíkov), zastávka U Korýtka. Délka trasy je cca 2,5km.

Výhled: pouze lokální

Historie: Přírodní rezervace Rezavka nacházející se na jihozápadním okraji ostravské aglomerace byla vyhlášena v roce 1998. Představuje komplex lesních, lučních a vodních biotopů v údolní nivě řeky Odry. Její název je odvozen od železitých pramenů, které jsou jedním ze zdrojů vody v této oblasti.

                Nižší ornitologická pozorovatelna vznikla v severozápadní části rezervace u Vrbenského (Nového) rybníka na podzim 2009. Zároveň zde byla obnovena naučná stezka „Starý SvinovRezavka“ s informačními panely jako součást projektu základní organizace ČSOP Alces ve spolupráci s NET4GAS (generálním partnerem ČSOP) v rámci projektu „NET4GAS Blíž přírodě“ a za podpory z dotačního programu KÚ Moravskoslezského kraje.

                V létě 2019 byla pozorovatelna z důvodu špatného technického stavu uzavřena (shnilý nosný trám vyhlídkové plošiny). Na jaře 2022 by měla proběhnout její oprava...

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

 

Foto: V.Vozka (2018)

 

              

Foto: A.Průšová (březen 2016)

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

    

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: