Mlíkárna v Riegrových sadech v Praze

 

Typ/materiál: zděná restaurace s vyhlídkovou plošinou (historická rozhledna)

Lokalita: Riegrovy sady v Praze na Vinohradech

GPS: 50.0801711N, 14.4404939E

Nadmořská výška: 260m

Okres:  Praha

Období výstavby: 20. léta 19. stol.

Oficiální zpřístupnění:

Celková výška: cca 6m

Výška vyhlídkové plošiny: cca 6m

Počet schodů: 29

Otevírací doba: denně 10 – 23 hod.

Přístup:  např. z ulice Italská, stavba se nalézá uprostřed parku ukrytá mezi stromy

Výhled: bez výhledu - stavba je ukrytá mezi stromy, výhled je možný pouze z parku (cca 50m nad Mlíkárnou) úzkým pruhem mezi stromy směrem k Pražskému hradu a na Petřín

Historie: Při procházce po pražském Riegrově parku na Vinohradech můžeme mezi stromy narazit na celkem dobře ukrytou stavbu téměř čtvercového půdorysu s vnějším schodištěm, která kdysi ze střešní plošiny svým návštěvníkům nabízela zajímavý pohled na Prahu. Jako historická rozhledna se těšila velkému zájmu především pražanů již od 20. let 19. století, kdy vznikla. Dnes je tato stavba označována jako „Mlíkárna“ – to z dob, kdy zde byla umístěna cukrárnička, do které návštěvníci chodili na oblíbenou skleničku mléka a mléčné či jogurtové nápoje. Podnik byl totiž napojený na síť prodejen Vysočanské mlékárny barona Freye.

     Vyhlídkový pavilon Mlíkárna byl původně součástí zahrady Kanálka, která zde vznikla na konci 18. stol. jako zahrada botanická, zelinářská a ovocná z podnětu šlechtice a botanika italského původu Josefa Emanuela Malabaily de Canal. Dnešní Riegrovy sady byly na jejím místě založeny ředitelem městských parků Leopoldem Batěkem v roce 1902 spojením právě zahrady Kanálka a dalších zahrad okolních viničních usedlostí – Saracenky, Švihanky, Kuchyňky a Pštrosky.V případě posledně jmenované lokality se jednalo o lom a pískovnu.

     Oblíbený podnik Mlíkárna fungoval do roku 1956. Poté byl uzavřen a nějaký čas sloužil jako sklad nářadí pro zahradníky. Pouze několikrát byl během let vylomen zámek na schodiště a vyhlídková terasa tak byla občas přístupná. Později byla stavba ponechána svému osudu a stala se zapomenutou ruinou. V jeho zdech se usídlili bezdomovci, omítku pomalovali sprejeři. V roce 1999 byl objekt od pražského magistrátu převeden na MČ Praha 2. Případná rekonstrukce se však tehdy jevila jako problematická, neboť Mlíkárna byla kulturní památkou, ke které ani nevedly žádné inženýrské sítě. Navíc její záchrana nebyla považována za zcela prioritní, a tak se objevovaly názory, aby byla zcela odstraněna.

     Na lepší časy se pomalu začalo blýskat v roce 2002, kdy objekt získal do dlouhodobého nájmu pan Jakub Vakoč, který následně provedl jeho celkovou rekonstrukci podle původní podoby. Její součástí bylo i napojení na inženýrské sítě a rozšíření objektu o přístavbu, ve které je umístěno zázemí pro personál. Nová Mlíkárna byla znovu veřejnosti otevřena jako restaurace a „vyhlídkový pavilon“ v roce 2009. Výhled na Prahu z její horní plošiny však nehledejte, neboť vyhlídkovou terasu zcela přerostly okolní lípy. Přesto lze panorama Hradčan obdivovat z nedalekého místa v Riegrových sadech.

     V roce 2010 nechala MČ Praha 2 zpracovat studii postupné revitalizace Riegrových sadů. Jejím autorem byl Matouš Jebavý, autorizovaný architekt pro obor krajinářská architektura. Na základě této studie proběhla v letech 2011 až 2019 postupná revitalizace prostoru jižní stráně parku, oprava historické brány Vozová, rekonstrukce cest, oprava nízkých obrub podél ulic Italská a Na Smetance. Nad Polskou ulicí vznikla nízká vápencová zídka a stylizovaný skalní výchoz z pískovcových plátů. Součástí revitalizace byly také sadovnické úpravy, přibylo 85 nových solitérů a téměř 9 tisíc keřů, včetně keřových pokryvných porostů. Vysazeno bylo téměř 9 tis. kusů cibulovin. Celkové náklady na rekonstrukci dosáhly cca 32 mil. Kč

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

            

Foto: Ziky (květen 2020)

 

    

Foto: J.Šlapák (květen 2013)

 

Foto: P.Urbanec (2011)

 

        

Foto: D.Sedlák (prosinec 2010)

 

          

Foto: D.Sedlák (září 2009)

 

          

Foto: M.Klofec (únor 2009)

 

Foto: vlastní archiv (2002)

 

Foto: historická podoba (1896)

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: