Rozhledna Rozálka (Tyršova rozhledna) u Žamberka

 

Typ/materiál: dřevěná rozhledna

Lokalita: Kapelský vrch, cca 0,5km západně od Žamberka, cca 15km severně od Ústí nad Orlicí

GPS: 50.0849758N, 16.4570717E

Nadmořská výška: 470m

Okres: Ústí nad Orlicí

Období výstavby: 1932

Oficiální zpřístupnění: 28. října 1932

Celková výška: 20m

Výška vyhlídkové plošiny: 16m

Počet schodů: 76

Otevírací doba: od 10 do 17 hodin – od 15. června do 15. září denně, květen a říjen, 1.-14.června a 16.-30. září pouze o víkendech

Přístup: Z centra města vede k rozhledně zhruba 1km dlouhá červená značka místního okruhu. Autem je možné dojet ulicí Na Rozárce až na její konec, zaparkovat před vodojemem (50.0850478N, 16.4580225E) a pokračovat mezi ploty cca 50m až k rozhledně.

Výhled: Orlické hory, Kralický Sněžník, Vamberk, Suchý vrch, Cierna gora v Polsku, při dobré viditelnosti Krkonoše

Historie: Za příklady rozhlednových dvojčat nemusíme chodit jen do současné doby (viz. typizované stožáry mobilních operátorů), ale i do dob dřívějších. Na Kapelském vrchu (470m) při západním okraji města Žamberka stojí dřevěná rozhledna, která je menší kopií rozhledny Hýlačka u Tábora. U zrodu Rozálky stála cizinecká komise města Žamberka, které  se Hýlačka natolik líbila, že si od jejího autora profesora pražské techniky Theodora Petříka vypůjčila plány, podle kterých nechala za 25,5 tisíc korun vystavět tuto dvacetimetrovou rozhlednu. Plány věže zhotovil O. Kočí. Základna věže byla vystavěna systémem kyklopského zdiva z žulových kamenů lomu Kunvald. Další materiál dodaly společnosti z Žamberka: příprava řeziva - parní pila firmy Lux, cement - firma Fiedler, izolační materiál - firma Hübner, hřeby - firma Hubálek. Firma Lux dodala 2m3 dřeva zdarma. Rozhledna byla otevřena 28. října 1932 a dostala jméno Tyršova. Časem se pro ni však vžil název Rozálka podle nedaleké kaple sv. Rozálie. Ta zde byla vystavěna jako poděkování za ochranu před morem (po opravě znovu vysvěcena 3. září 2005).

                V roce 1957 byla původní šindelová střecha nahrazena eternitovými šablonami s plechováním v červené kontrastní barvě. Včetně dalších oprav dosáhly náklady na celou akci zhruba 33 tis. Kčs.

                Po dlouhých desetiletích, během kterých se do údržby rozhledny téměř neinvestovalo, se až v roce 2004 (za finanční podpory Pardubického krajského úřadu) rozhledna dočkala dřevěného stropu ve vstupním prostoru, dále byla přivedena elektřina, zpevněno nejdelší schodiště a vyměněna okna. Ve středu vyhlídkového patra byla umístěna kovová rozhledová růžice dle grafického návrhu J. Vítka. Do roku 2004 byly půjčovány klíče rozhledny na několika místech ve městě. Od roku následujícího zahájilo provoz rozhledny Turistické informační středisko Žamberk, v průběhu otevírací doby vykonávají obsluhu rozhledny brigádníci.

                Další drobnější opravy prodělala Rozálka v roce 2011 (oprava podhledů, rozhledové růžice, hromosvodu a informačních tabulí a výměna osvětlení), v roce 2012 (vymalování interiéru a ošetření dřeva v rozhledně ochranným postřikem proti dřevokaznému hmyzu, plísním a houbám) a v roce 2015, kdy byla pražskou firmou Bromach, spol. s r.o. provedena výměna její střešní krytiny. Na památku již neexistující původní rozhledny Hýlačka u Tábora je toto opláštění stříbřitě šedé. Navíc byla rozhledna vybavena novým bleskosvodem. Náklady na tuto poslední opravu dosáhly celkem cca 480 tis. Kč, z toho částkou 150 tis. Kč jí podpořil Pardubický krajský úřad v rámci grantového programu "Podpora budování infrastruktury cestovního ruchu v Pardubickém kraji".

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

          

Foto: P.Urbanec (říjen 2020)

 

        

 

    

Foto: M.Čada (jaro 2011)

 

              

Foto: „honza“ (2010)

 

        

Foto: Jiří C. (trapper, 2009)

 

  

Foto: qls.net (2000)

 

Foto: historická podoba rozhledny

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

 

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: