Rozhledna v Rožmitále pod Třemšínem

 

Typ/materiál: zděná rozhledna

Lokalita: areál Podbrdského muzea, severovýchodní okraj rybníka Kuchyňka v Rožmitále pod Třemšínem, cca 15km jihozápadně od Příbrami

GPS: 49.6012636N, 13.8646186E

Nadmořská výška: 518m

Okres: Příbram

Období výstavby: 2009-2010

Oficiální zpřístupnění: 2010

Celková výška: cca 12m

Výška vyhlídkové plošiny: 9m

Počet schodů: 47

Otevírací doba: přístupná v návštěvních hodinách muzea (o klíč nutno požádat na pokladně) – viz http://www.podbrdskemuzeum.cz/

Přístup: Muzeum se nachází v Palackého ulici (vedle budovy městského úřadu) poblíž dolního konce hlavního náměstí v Rožmitále pod Třemšínem. Parkovat lze na nádvoří muzea nebo na náměstí.

Výhled: spíše lokální - na místní zámek a město, jižním směrem přilehlý rybník Kuchyňka a v pozadí část pohoří Brdy

Historie: Dne 1. července 2010 bylo ve zrekonstruovaném areálu továrního komplexu Agrostroj, který odkoupilo město Rožmitál pod Třemšínem, otevřeno nové Podbrdské muzeum. Jeho součástí se stala i vyhlídková věž (přebudovaná bývalá trafostanice) stojící na hrázi rybníka Kuchyňka s výhledem na část města a jeho nejbližší okolí.

                Náklady na vybudování rozsáhlého moderního muzejního komplexu dosáhly cca 73 milionů korun, zhruba 90 procent prostředků poskytla Evropská unie z Fondu pro regionální rozvoj, další prostředky poskytnula Regionální rada (o dotace usilovalo město již od roku 2006). Samotné stavební práce probíhaly v období říjen 2008 až duben 2010. Podbrdské muzeum zahrnuje galerii, soukromou sbírku historických automobilů převážně značky Aero, expozici starých zemědělských strojů a nářadí, památník Jakuba Jana Ryby a jeho České mše vánoční, sbírku erbů vyřezaných z habrového dřeva, unikátní model chrámu svatého Víta vyrobený ze žitné slámy, venkovní krytou učebnu a dětské hřiště, jehož je vyhlídková věž součástí.

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

      

Foto: J.Šlapák (červen 2019)

 

 

Foto: A.Průšová (říjen 2013)

 

      

Foto: D. Sedlák (březen 2011)

 

Foto: M.Klofec (2010)

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

 

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: