Rozhledna Růženka u Růžové

 

Typ/materiál: betonová rozhledna

Lokalita: Pastevní vrch, cca 0,5km východně od obce Růžová, cca 15 km severovýchodně od Děčína

GPS: 50.8440978N, 14.3011394E

Nadmořská výška: 402m

Okres: Děčín

Období výstavby: srpen 2017 – duben 2018

Oficiální zpřístupnění: 21. dubna 2018

Celková výška: 6,2 m

Výška vyhlídkové plošiny: cca 3,5m

Počet schodů: 16

Otevírací doba: volně přístupná

Přístup: K rozhledně nás dovede okružní naučná stezka Růžová, jejíž první zastavení je na jihovýchodním okraji obce Růžová (50.8402664N, 14.3046156E) u silnice z Růžové na Kamenickou Stráň. Odtud je to k rozhledně po naučné stezce asi 600m při převýšení 60m.

Výhled: Děčínský Sněžník, vrchy Studený, Růžák, Pravčická brána, České Středohoří, Lužické hory, Sasko - stolové hory Lilienstein a Papstein

Historie: Pastevní vrch (dříve něm. Hutberg) u obce Růžová na Děčínsku je sice mírné holé návrší, ale díky dobré dostupnosti a dalekému rozhledu sloužil za prusko-rakouské války a později za napoleonských válek jako důležitý vojenský bod. Později zde byl vystavěn větrný mlýn. Ten však v roce 1868 vyhořel. Posléze byla na západním úpatí Pastevního vrchu vybudována turistická chata s vyhlídkovou terasou Hubertusbaude. Tehdy byla velmi navštěvovaná, pořádaly se zde dokonce taneční zábavy. Oblíbený výletní cíl (v únoru 1932 sice vyhořel, nicméně byl následně obnoven) sloužil svému účelu do 2. světové války. Po jejím skončení se na vrchu usídlila Československá lidová armáda, která tu vztyčila radar a později dřevěnou hlásku. Zabranou chatu využívala jako svoji ubytovnu. Koncem 50. let byla již zchátralá chatu zbořena (její základy jsou zde dodnes patrné).

Na severním úpatí Pastevního vrchu stávala samota Neudorfel (Nová Víska). Po odsunu německy mluvícího obyvatelstva po roce 1945 však byla srovnána se zemí.

V současnosti se na vrcholu nachází kříž, který býval cílem náboženských procesí (v roce 2005 byl renovován). Do vzniku současné rozhledny stávala na vrcholu menší dřevěná vyhlídka v podobě posedu.

Debaty o tom, zda stavět, a jak by měla novodobá rozhledna vypadat, vedli představitelé obce Růžová se Správou CHKO Labské pískovce více než patnáct let. Původní návrh Správy postavit dřevěnou rozhlednu na čtyřech patkách obec kvůli kratší životnosti stavby odmítla, nelíbila se ani varianta stavět rozhlednu na nedalekém Kovářském vrchu. Později vedení obce oslovilo liberecké Studio Mjölk, jehož architekti od roku 2009 vypracovali postupně několik variant návrhů. Po dohodě se Správou byla původní preferovaná varianta 12 metrů vysoké betonové rozhledny nakonec snížena na 6,2 metrů. Při jejím návrhu se architekti nechali inspirovat vzhledem malých vojenských bunkrů, jichž se v lesích Českého Švýcarska nachází celá řada. Zároveň stavba připomíná návrh Národní knihovny Jana Kaplického. Její spodní část je obložená kameny, završuje ji kupole s kruhovými průzory.

                Rozhledna Růženka, jak byla nazvána, byla postavena v období srpen 2017 až duben 2018 pražskou firmou Petrom stavby, a.s. Náklady dosáhly cca 2,5 mil. Kč vč. DPH, přičemž zhruba 300 tis. Kč bylo získáno prostřednictvím veřejné sbírky (jména dárců i sponzorů jsou vypsána v interiéru vyhlídky). Slavnostně se turistům Růženka poprvé otevřela v sobotu 21. dubna 2018 jako součást zahájení turistické sezony 2018 v Českém Švýcarsku.

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

         

Foto: vlastní archiv (červenec 2021)

 

         

Foto: M.Kosek (léto 2018)

 

        

      

   

Foto: M. Čada (květen 2018)

 

        

 

Foto: D. Sedlák (duben 2018)

 

    

Foto: OÚ Růžová – výstavba rozhledny

 

Foto: pozvánka na otevření rozhledny

 

Foto: Studio Mjölk – původní návrhy

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

    

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: