Střekovská vyhlídka na Malém Sedle v Ústí nad Labem

 

Typ/materiál: kamenná rozhledna s dřevěnými prvky (schodiště, podlaha ochozu)

Lokalita: kopec Malé Sedlo v Městské části Ústí nad Labem-Střekov

GPS: 50.6525192N, 14.0603858E

Nadmořská výška: 284m

Okres: Ústí nad Labem

Období výstavby: podzim 2009

Oficiální zpřístupnění: 15. května 2010

Celková výška: 8,2m

Výška vyhlídkové plošiny: 7,1m

Počet schodů: 47

Otevírací doba: volně přístupná

Přístup: Od ústeckého hlavního žel. nádraží vede na rozhlednu místní zelené značení (2,5km s převýšením 110m). Autem lze dojet až na konec slepé ulice Českých bratří, kde lze před garážemi zaparkovat (50.6517286N, 14.0620244E). Odtud je to pak po značené stezce lesem do kopce asi 400m s převýšením 40m.

Výhled: Labské vrchy, Větruše, Střížovický vrch, Krušné hory, Mariánská skála a mnoho dalších vrchů.

Historie: Když radnice ústeckého městského obvodu na Střekově v roce 2003 zahájila za 4,5 mil. Kč revitalizaci vrchu Malé Sedlo, stala se součástí této akce i plánovaná výstavba turistické rozhledny pracovně nazývaná „Střekovský Petřín“. Postupně byla upravena přístupová cesta a vrchol byl částečně zbaven náletových dřevin. Stavba rozhledny proběhla na podzim 2009 na místě bývalé letecké pozorovatelny.

                Otcem myšlenky vybudování lesoparku a rozhledny na Sedle je bývalý střekovský místostarosta Pavel Boček, jemuž dali podnět samotní obyvatelé Střekova. Výška stavby navržená ústeckým projektantem Ctiborem Žežulkou (Zefraprojekt) byla limitována na základě vyjádření správy CHKO výškou 5,5m, aby nepřesahovala úroveň okolních stromů. Díky mobilní plošině však bylo přímo na místě zjištěno, že z doporučené výšky není prakticky žádný výhled. Z tohoto důvodu Rada MO Střekov v listopadu 2009 schválila navýšení rozhledny o další cca 2 metry. Za cca 3,2 mil. Kč rozhlednu postavila ústecká firma INSKY, s.r.o. (1,5 mil. Kč zajistila poslankyně Mertinová z "poslaneckého medvěda", dalších 0,5 mil. Kč zajistil pro MO Střekov vícehejtman Fišera z fondu hejtmanky Ústeckého kraje Vaňhové, zbývající náklady uhradil MO Střekov). V anketě čtenářů Ústeckého deníku, jejímž cílem bylo pro novou rozhlednu nalézt jméno, se nejčastěji vyskytovalo označení „Střekovská vyhlídka“, které se stalo později oficiálním.

                Slavnostní otevření vyhlídky proběhlo v sobotu 15. května 2010 (zahájení provozu doprovázel výstřel z děla šermířů skupiny Hartigo, kteří pro obecenstvo během odpoledne dvakrát předvedli dobývání rozhledny, o hudební doprovod se starala country kapela).

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

Foto: D.Güttner (únor 2014)

 

                  

Foto: vlastní archiv (jaro 2011)

 

          

Foto: Martin Špád (2009)

 

        

Foto: D.Sedlák (2009)

 

Foto (původní projekt rozhledny na Malém Sedle): www.denik.cz

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: