Rozhledna na Sedle u Albrechtic

 

Typ/materiál: dřevěná rozhledna

Lokalita: kopec Sedlo (902m), cca 100m od vrcholové kóty, u osady Albrechtice, cca 8km jihovýchodně od Sušice, cca 35km jihovýchodně od Klatov

GPS: 49.1901778N, 13.5692164E

Nadmořská výška: 900m

Okres: Klatovy

Období výstavby: podzim 2006 (pouze základové patky) a září-listopad 2009  

Oficiální zpřístupnění: 13. prosince 2009

Celková výška: 27,75m

Výška vyhlídkové plošiny: 23,75m

Počet schodů: 139

Otevírací doba: volně přístupná

Přístup: Od penzionu Pod Sedlem (na konci osady Albrechtice), u kterého lze zaparkovat (49.1985700N, 13.5631708E), vede k rozhledně červená TZT (lesní cesta/pěšina), délka trasy je zhruba 1,5km s převýšením 140m. Z opačné strany je červená TZT přivedena od rozcestí Žlíbek (cca 4km), které se nachází na přístupové cestě pod hradem Kašperk.

Výhled: většina západní části Šumavy (Javorník, Roklan, Antýgl, Poledník, Ždánidla, Plesná, Gr. Falkenstein, Gr. Arber, Pancíř), Čerchov a některé vzdálenější vrcholky Českého lesa (zřejmě v oblasti Přimdy), Svatobor, Doubrava, Běleč, Bělýšov, Radyně, Brdy

Historie: Vrch Sedlo (902m) je zalesněný kopec nabízející daleké výhledy. Skupina nadšenců z obce Podmokly, říkající si "Klub přátel zdravého pohybu a erotické svěžesti", již delší čas zasněně hovořila o bývalé vojenské pozorovatelně na vrcholu Sedla vystavěné zde za 2. světové války. Na podzim roku 2002 se podařilo přejít od snů k činům. Ing. arch. Pavel Ullmann byl vyzván aby vytvořil studii nové rozhledny. Na ministerstvo vnitra byl podán návrh na registraci sdružení s názvem "Sdružení pro obnovu rozhledny na Sedle" s cílem zajistit projektovou dokumentaci a následně finanční prostředky na výstavbu nové rozhledny na vrcholu bývalého keltského hradiště Sedlo. Projekční a technickou stránku projektu sponzorsky zastřešila firma PONTEX s.r.o.

                Po provedení archeologického průzkumu v létě 2006 byly na podzim téhož roku připraveny základové patky budoucí rozhledny. Další práce však zastavily chybějící finance. S výraznou pomocí z dotace EU byla rozhledna vystavěna až v průběhu roku 2009 a slavnostně otevřena dne 13. prosince 2009.

                Konstrukce věže je vyrobena ze smrkového dřeva. Půdorys má tvar sedmiúhelníku a je inspirován keltským vzorem. Samotnou realizaci rozhledny provedla společnost Haas Fertigbau, a.s.  

                Rozhledna přišla na přibližně 6,5 milionu korun. Peníze sdružení získalo z fondů Evropské unie (ROP NUTS II Jihozápad), od Plzeňského kraje z darů obyvatelstva i firem (možnost zakoupit si vlastní schod za částku 5 tis. Kč).

                V květnu 2010 získala rozhledna nejvyšší ocenění v soutěži Stavba roku 2009 v Plzeňském kraji v kategorii "Sportovní a volnočasové stavby".

                Sdružení pro obnovu rozhledny na Sedle ukončilo svoji činnost se závěrem roku 2015. Na základě dohody byla rozhledna za symbolickou jednu korunu převedena do majetku města Sušice.

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

 

Foto: A.Průšová (červenec 2016)

 

        

Foto: A.Průšová (červenec 2012)

 

              

Foto: vlastní archiv (červenec 2010)

 

        

 

      

Foto: M.Špád (prosinec 2009)

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

 

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: