Vyhlídková věž Ševčinského dolu v Březových Horách

 

Typ/materiál: zděná šachetní věž s vyhlídkovým ochozem

Lokalita: budova Ševčinského dolu v Březových Horách (část města Příbram)

GPS: 49.6830622N, 13.9870739E

Nadmořská výška: 530m

Okres: Příbram

Období výstavby: 1879

Oficiální zpřístupnění:

Celková výška: 27,5m

Výška vyhlídkové plošiny: 23m

Počet schodů:

Otevírací doba: výstup na věž je běžně možný v rámci jedná z prohlídkových tras, viz zde:

Přístup: na konci rychlostní silnice D4 z Prahy odbočit směr Příbram a podle značení pokračovat až do místní části Březové Hory (západní okraj Příbrami)

Výhled: zejména Příbram a jeho nejbližší okolí a přilehlá část pohoří Brdy

Historie: Dnes již nefunkční Ševčinský důl (dříve důl Františka Josefa I.) nalezneme v místní části Příbrami - Březových Horách. Jeho historie se začala psát v roce 1813, kdy zde byla založena nová jáma k těžbě rud. S výjimkou meziválečného období byl důl v provozu do června 1979. Důl byl následně zasypán a šachetní budova předána plně k muzejním účelům. Počátkem 90. let pak prošla generální rekonstrukcí, podobně jako objekt sousední strojovny. V současné době je ve správě Hornického muzea Příbram, návštěvník se zde může projet hornickým vláčkem, prohlédnout si štoly, sfárat výtahem nebo se seznámit s mineralogickou sbírkou a expozicí příbramského hornictví a důlní techniky. Jedná se o největší hornické muzeum v České republice, jeho počátky spadají do roku 1886.

                Zděná vyhlídková nárožní věž pochází z roku 1879, byla postavená ve stylu průmyslové architektury 19. stol. (typ Malakov*) a dříve sloužila jako astronomická pozorovatelna. Pro svoji historickou a architektonickou hodnotu byla navržena do seznamu technických památek UNESCO. Dominantou Ševčinského dolu je 37,5m vysoká železná těžní věž s dřevěným vyhlídkovým ochozem (není běžně přístupná).

                V roce 2014 byl soubor vybraných hornických památek v Březových Horách prohlášen za národní kulturní památku.

 

* tehdejší typ architektury vyznačující se neomítnutým cihlovým a kamenným zdivem a ozdobnými tvary na římsách a zdech, romantické varianty vznikly pod dojmem německé pozdní gotiky, přičemž označení Malakov pochází od pevnostní architektury z doby Krymské války (1853−1856), která se stala módní předlohou pro průmyslové stavby ve světě

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

      

            

Foto: A.Průšová, K.Průšová (červenec 2020)

 

          

              

Foto: M.Kosek (červenec 2016)

 

        

              

Foto: J.Šlapák (prosinec 2015)

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

 

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: