Rozhledna Šibeník v Mostě

 

Typ/materiál: kovová s dřevěným lamelovým obložením

Lokalita: vrch Šibeník (též Šibeniční vrch, 320m) v lesoparku v centrální části Mostu

GPS: 50.5020303N, 13.6515828E

Nadmořská výška: 312m

Okres: Most

Období výstavby: listopad 2018 až červen 2019

Oficiální zpřístupnění: 28. června 2019

Celková výška: 25,8m

Výška vyhlídkové plošiny: 21,3m

Počet schodů: 114

Otevírací doba: viz http://funparkmost.cz/

Přístup: Šibeník je snadno dostupný zejména z okolních ulic – Jiřího z Poděbrad či Jana Palacha, kde se nachází několik značených parkovišť.

Výhled: Město Most, okolní kopce Ressl, Široký vrch a Hněvín, jezero Most, vrch Špičák, Zlatník, Krušné hory, České Středohoří. V roce 2020 byly na rozhlednu umístěny panoramatické panely usnadňující orientaci při výhledu.

Historie: Šibeník je zalesněný kopec nacházející se poblíž centra města Most. Jak jeho jméno napovídá, byl původně městským popravištěm. Od 2. pol. 19. stol. až do 60. let 20. stol. zde bylo vojenské cvičiště. Za 2. sv. války tady stávala protiletadlová děla německé armády střežící petrochemický kombinát v Záluží. V letech 1966 až 1973 byl při výstavbě okolních sídlišť vrch zalesněn a přeměněn v městský lesopark o celkové rozloze 70 ha. V 80. letech byl vybaven dvěma dětskými hřišti. V roce 2006 odpočinkovou zónu doplnil na jižním úpatí skatepark a zároveň došlo k odstranění pozůstatků vojenských okopů v západní části kopce.

V roce 2017 zveřejnil mostecký magistrát záměr vybudovat na Šibeníku 3D bludiště s vyhlídkovou věží ve tvaru zkoseného válce podle návrhu brněnské firmy Unipark s.r.o. (Ing. arch. Jana Rutrlová, Ing. Eva Papoušková, Bc. Aneta Jášková, Ing. Martin Kuchař a Ing. Jan Macků), která podobné projekty tvoří i pro zahraniční klienty. Návrh počítal s vybudováním rozsáhlého trojpatrového bludiště s lanovými překážkami a přestupními domečky o výšce přes 10 metrů, největší svého druhu v České republice. Studie zaujala svou originalitou i rozsahem natolik, že zvítězila ve veřejném hlasování ankety Dřevěná stavba roku 2018, kategorie dřevěné konstrukce – návrhy a posléze Dřevěná stavba roku 2020, kategorie dřevěné konstrukce – realizace.

Stavba bludiště s rozhlednou byla zahájena na podzim 2018, kdy na druhý pokus vybraný dodavatel „Společnost 3D bludiště Most“ (zastoupená firmami Gardenline s. r. o. z Litoměřic, Taros Nova, s.r.o. z Rožnova pod Radhoštěm a TR Antoš, s.r.o. z Turnova) provedl přípravné práce a vybudoval betonové základy. V jarních měsících roku 2019 pak vztyčila nadzemní dřevěné konstrukce bludiště a samostatně stojící rozhlednu (kovová s dřevěným lamelovým obkladem). Celkové náklady na stavbu celého areálu nazvaného FUNpark dosáhly 28,5 mil. Kč bez DPH. Jeho oficiální slavnostní zpřístupnění proběhlo 28. června 2019. Areál, určený zejména pro rodiny s dětmi, si velmi rychle získal na oblibě. Jen během prvních čtyř měsíců provozu atrakci navštívilo cca 45 tis. návštěvníků.

V anketě Rozhledna roku 2019, kterou vyhlásil Klubu přátel rozhleden, obsadila rozhledna druhé místo. Na podzim 2020 pak zábavní areál zvítězil v anketě „Krušnohorská NEJ“ vyhlášené Destinační agenturou Krušné hory o největší turistické lákadlo Krušných hor.

                Bludiště s rozhlednou provozuje městská společnost Sportovní hala Most, a.s., která se na Šibeníku stará také o skatepark.

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

Foto: V.Vozka (duben 2020)

 

            

Foto: V.Vozka (duben 2020)

 

        

Foto: J.Šlapák (srpen 2019)

 

              

     

     

Foto: vlastní archiv (srpen 2019)

 

            

Foto: Gep (červenec 2019)

 

Foto: pozvánka na slavnostní otevření, 28. června 2019

 

Foto: V.Vozka (květen 2019)

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

 

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: