Rozhledna Na Signálu u Horní Radechové

 

Typ/materiál: dřevěná rozhledna s ocelovými prvky

Lokalita: návrší Signál (501m) nad osadou Slavíkov (obec Horní Radechová), cca 5km severně od Náchoda

GPS: 50.4613439N, 16.1664211E

Nadmořská výška: 499m

Okres: Náchod

Období výstavby: květen-listopad 2014

Oficiální zpřístupnění: 13. prosince 2014

Celková výška: 29m

Výška vyhlídkové plošiny: 25m

Počet schodů: 125

Otevírací doba: volně přístupná

Přístup: Horní Radechová se nachází při silnici Náchod-Červený Kostelec. Ze začátku Horní Radechové vede vpravo značená odbočka do osady Slavíkov a dále k rozcestí Studénky. Zde odbočit vpravo a po užší asfaltce (cca 500m) dojet až k rozhledně. Vedle rozhledny se nachází parkoviště (50.4610794N, 16.1669017E). Kolem rozhledny prochází červená TZT spojující Náchod a Hronov.

Výhled: výhledy na Ostaš, Broumovské stěny, částečně Javoří hory, Jestřebí hory, Zvičinu, Krkonoše, polské Góry Stolowe, Orlické hory nebo Kralický Sněžník

Historie: Dřevěná rozhledna vyrostla na návrší Signál (501m) u osady Slavíkov (obec Horní Radechová) na podzim 2014. Její vybudování bylo součástí projektu „Místa plná rozhledů v Euroregionu Glacensis“ a na její realizaci se podílela obec Horní Radechová společně s Euroregionem Glacensis a s destinační společností Branka, o.p.s. zaměřující se na rozvoj cestovního ruchu v Kladském pomezí. Ta se pokoušela na stavbu rozhledny získat evropskou dotaci. Teprve až její třetí pokus byl úspěšný. V rámci zmiňovaného projektu byly současně postaveny na české straně hranice rozhledny na Čápu u Teplic nad Metují, u Horní Čermné, v Žernově a na Stachelbergu u Trutnova.

Téměř 30m vysoká rozhledna vznikla podle projektu Ing. Antonína Olšiny. Zhotovitelem byla firma TESMEN, s.r.o. z Olešnice nedaleko Červeného Kostelce. Náklady na stavbu rozhledny dosáhly cca 3,4 mil. Kč, přičemž obec Horní Radechová se podílela desetinou nákladů. S nákupem pozemku a dalšími výdaji nakonec výdaje obce představovaly cca 700 tis. Kč.

V blízkosti rozhledny se nacházejí bunkry z doby před 2. sv. válkou.

Slavnostní otevření rozhledny na Signálu proběhlo v sobotu 13. prosince 2014 (stavbu posvětil vikář náchodského vikariátu Václav Hégr, lidé ochutnali občerstvení ve staročeském duchu, k poslechu hrála kapela Klapeto).

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

Foto: P.Urbanec (březen 2020)

 

Foto: A.Průšová (červen 2016)

 

Foto: J.Šlapák (únor 2015)

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: