Rozhledna Slovanka

 

Typ/materiál: železná rozhledna

Lokalita: kopec Slovanka východně nad osadou Hrabětice, 6km severozápadně od Lučan nad Nisou, 10km severně od Jablonce nad Nisou

GPS: 50.7732775N, 15.1962636E

Nadmořská výška: 820m

Okres: Jablonec nad Nisou

Období výstavby: červenec-srpen 1887

Oficiální zpřístupnění: 14. srpna 1887 (po opravě 5. července 2000)

Celková výška: 11m (14m i s podezdívkou)

Výška vyhlídkové plošiny: 10m

Počet schodů: 56

Otevírací doba:. volně přístupná

Přístup: Z centra osady Hrabětice vede k rozhledně značená odbočka (ve směru zelené TZT) – horší asfaltová komunikace. Parkovat je nutné pod lesem před zákazem vjezdu (50.7747669N, 15.1942653E) asi 200m od rozhledny.

Výhled: Jizerské hory, Jablonec nad Nisou, Ještěd, Liberec, Krkonoše, Český ráj

Historie: Jizerskohorský vrch Slovanka (dříve Seibtův vrch) je místem, kde v nadmořské výšce 820 metrů stojí naše nejstarší železná rozhledna. K její výstavbě v roce 1887 spojily síly tři sekce Horského spolku (jablonecká, janovská a josefodolská), aby vystavěly tuto unikátní, bezmála 5,5 tuny vážící litinovou stavbu. Ze dvou původních projektů byl vybrán návrh vídeňské firmy Wagner, která rozhlednu předtím vystavovala na Světové výstavě železáren ve Vídni. Pozemek k výstavbě věže byl darován majitelem panem Seibtem.

Vlastní stavbu konstrukce z dílů dopravených z Vídně provedli tři dělníci za 17 dní, přičemž kamennou podezdívku postavil jediný zedník za pouhý den. Slavnostní otevření se konalo za přítomnosti téměř 5 tisíců návštěvníků dne 14. srpna 1887. Dobrovolné vstupné tehdy stačilo na zaplacení stavebních nákladů i dovoz konstrukce.

Nedaleko rozhledny stávala i turistická chata. Po úderu blesku však v roce 1895 vyhořela a nová byla postavena až v roce 1928. Byla pojmenována Slovanka a odtud získal kopec i rozhledna svoje současné jméno. Kolem rozhledny postupem času vystupovaly do stále větší výše okolní smrky a snižovaly možnost výhledu, který je dnes již opět téměř kruhový. Hlavním problémem pro Slovanku v dalších letech byl velký nedostatek financí na její údržbu a tak postupně chátrala. Nejprve byl vstup pouze na vlastní nebezpečí, v roce 1997 se již stala nepřístupnou. Tehdejší majitel pozemku firma Pražské služby dokonce navrhovala její demolici. Za této situace nechal jablonecký stavební úřad vypracovat odbornou expertízu stavu rozhledny. Studie liberecké firmy Prognostika připouštěla rekonstrukci věže, ke které ing. Janatka následně připravil prováděcí projekt generální opravy. Na základě žádosti lučanského obecního úřadu z roku 1995 byla rozhledna o čtyři roky později prohlášena Ministerstvem kultury ČR za státem chráněnou technickou památku. Ve stejném roce se stala majetkem obce Lučany nad Nisou, která ji odkoupila za 30 tisíc od firmy Pražské služby.

Pokrok k lepšímu nastal založením „Občanského sdružení na záchranu Slovanky“ dne 9. července 1999. Sdružení postupně získávalo prostředky na rekonstrukci rozhledny z prodeje pohlednic, od drobných i větších sponzorů, od státu a od Památkového ústavu v Ústí nad Labem. První přispěvatelem byla Nadace Preciosa, která poskytnula příspěvek ve výši 30 tis. korun. Jména sponzorů i drobných dárců byla umístěna na štítcích na každém schodu věže. Časem se však tyto štítky postupně ztratily.

Rozhledna byla nákladem okolo 500 tisíc Kč opravena stavební firmou ing. Janatky a následně dne 5. července 2000 znovu slavnostně otevřena. Po dohodě s lesní správou došlo k částečnému pokácení okolních smrků, čímž se výrazně zlepšil výhledový potenciál. K další vlně prokácení došlo v říjnu 2013.

V roce 2003 byla rozhledna na Slovance vypodobněna na poštovní známce.

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

      

Foto: P.Urbanec (srpen 2021)

 

          

Foto: A.Průšová (červen 2016)

 

          

Foto: M.Čada (2011)

 

          

 

         

Foto: vlastní archiv (červenec 2009)

 

 

                     

Foto: L.Wildnerová (2008)

 

 

 

Foto: M.Holý (2006)

 

 

Foto: J.Fábera (2006)

 

 

 

Foto: qls.net (2000)

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

 

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: