Spešovská rozhledna

 

Typ/materiál: dřevěná

Lokalita: ve svahu cca 2km severozápadně od ob ce Spešov, cca 8km severně od Blanska

GPS: 49.4011828N, 16.6091778E

Nadmořská výška: 370m

Okres: Blansko

Období výstavby: léto 2012

Oficiální zpřístupnění: 1. září 2012

Celková výška: 7,7m

Výška vyhlídkové plošiny: cca 5m

Počet schodů: 18 (dva žebříky po 8 příčkách + 2 plošiny)

Otevírací doba: volně přístupná

Přístup: Od koupaliště na západním okraji Spešova, kde lze zaparkovat (49.3969267N, 16.6173269E), vede k rozhledně převážně lesem žlutá TZT (2,5km). Část trasy vede po NS "Okolí Spešova". Kratší variantou (cca 1km, převýšení 60m) je neznačená polní cesta vedoucí od koupaliště severním směrem. Druhá polovina trasy vede rovně přes pole nebo lze pokračovat po cestě vlevo a pak podél lesa vpravo až k rozhledně. Další možností je dojet autem na konec ulice Lesní a odtud pěšky pokračovat stále vlevo po neznačené polní cestě až k rozhledně (700m, převýšení 60m).

Výhled: rozhledna stojí „pod lesem“ a nabízí omezený výhled zejména severním a východním směrem (Drahanská vrchovina, Boskovicko); lze spatřit dvě okolní rozhledny – Veselici a Malý Chlum

Historie: Dřevěná vyhlídková věž je od léta 2012 novým turistickým lákadlem obce Spešov na Blanensku. Rozhledna, jejíž projekt nechal Obecní úřad Spešov připravit u ing. Bacíka z blanenské firmy B-Construct, s.r.o. v roce 2011, byla vybudována na místě s bývalým mysliveckým posedem za cca 450 tis. Kč (projekt zahrnul i úpravu přístupové cesty, posezení pro turisty a panoramatické panely). Na základě žádosti obce v rámci 6. výzvy MAS Moravský kras, o.s. bylo zhruba 90% nákladů financováno z dotace Evropského zemědělského fondu pro rozvoj venkova – osa IV LEADER Programu rozvoje venkova . Rozhlednu zhotovilo tesařství Opatřil-Vladík z Blanska.

                Spešovská rozhledna nese na vyhlídkovém ochoze obecní znak a pod rozhlednou dřevěné plastiky tří významných spešovských rodáků – Františka Trávníčka (přední český jazykovědec), Bohdana Pavlů (žurnalista a diplomat) a Madly Vaculíkové (spisovatelka, žena publicisty a spisovatele Ludvíka Vaculíka).

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

         

        

Foto: J.Šlapák (listopad 2012)

 

          

Foto: Gep (září 2012)

 

Foto|: OÚ Spešov (pozvánka na slavnostní otevření)

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

 

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: