Vyhlídka Špička na Malém Špičáku u Tanvaldu

 

Typ/materiál: nízká kovová vyhlídka

Lokalita: zalesněná kóta Malý Špičák na jihovýchodním úpatí kopce Tanvaldský Špičák, cca 3km severozápadně od Tanvaldu, cca 10km východně od Jablonce nad Nisou

GPS: 50.7457706N, 15.2900733E

Nadmořská výška: 678m

Okres: Jablonec nad Nisou

Období výstavby: červenec-říjen 2020

Oficiální zpřístupnění: od prosince 2020

Celková výška:

Výška vyhlídkové plošiny: nad skalním blokem cca 2m

Počet schodů: Na vrchol skály, na které se vyhlídka nachází, vede žebřík (s částečným ochranným košem) o 16 příčkách. Druhým žebříkem (10 příček) se dostaneme na vyhlídkovou plošinu.

Otevírací doba: zatím ještě není přístupná

Přístup: Nejkratší přístup na vyhlídku je z parkoviště u Penzionu pod Špičákem čp. 336 (50.7417750N, 15.2803686E, před zákazem vjezdu), a to po modré TZT až k rozcestníku turistických cest "Špičák - jižní sedlo", kde odbočíme doprava po značené modré odbočce až na vrchol (modrý trojúhelník). Délka trasy je cca 1,2km s převýšením zhruba 110m.

Výhled:  město Tanvald, Desná, Kořenov, část Jizerských hor, rozhledna Štěpánka, Černá Studnice, Ještědský hřeben s vysílačem Ještěd

Historie: Zcela nevšední až kontroverzní nízkou vyhlídkovou stavbu s názvem Špička nechalo na zalesněné kótě Malý Špičák na podzim 2020 postavit město Tanvald. To o stavbu vyhlídky v tomto místě usilovalo od roku 2015.

Návrh vyhlídky připravili architekti z ateliéru Mjölk z Liberce. Stavba podle tvůrců připomíná bob a zároveň bobovou dráhu, která pod Malým Špičákem kdysi začínala (byla postavena před 1. sv. válkou, její délka činila téměř 1,5km, po jejím zániku je dnes využívána jako freerideová cyklodráha). Jiným stavba připomíná lžíci nebo UFO. Spodní část plošiny je z leštěného kovu, v kterém se za slunečného počasí zrcadlí terén pod vyhlídkou. Originální pojetí vyhlídky vyvolalo po dokončení stavby vyhlídky veřejnou diskuzi, někteří jí obdivovali jako zajímavou a nadčasovou, jiní zatracovali jako cizorodou a monstrózní.

Náklady na výstavbu dosáhly cca 3,2 mil. Kč, z toho zhruba 1,7 mil. Kč pokryla dotace z Ministerstva pro místní rozvoj (Národní program podpory cestovního ruchu v regionech, podprogram Rozvoj základní a doprovodné infrastruktury cestovního ruchu). Vyhlídku postavila firma SIZ, s.r.o., Velké Hamry ve spolupráci se zámečnickou firmou František Pazderník, Příbram. Návštěvníkům je přístupná od prosince 2020.

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

    

Foto: P.Urbanec (srpen 2021)

 

Foto: H.Vagnerová (srpen 2021)

 

    

Foto: J.Fábera (květen 2021)

 

              

Foto: J.Holešovský (květen 2021)

 

            

Foto: J.Holešovský (říjen 2020)

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

    

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: