Zaniklá vyhlídková věž na Zelené hoře u Srní

 

Typ/materiál: zaniklá dřevěná vyhlídková věž

Lokalita: úpatí Zelené hory (při modré TZ spojující Velký Bor a Oblík), cca 50km jihovýchodně od Klatov

GPS:

Nadmořská výška:

Okres: Klatovy

Období výstavby: červen-červenec 2013

Oficiální zpřístupnění: červenec 2013

Období zániku: jaro 2014

Celková výška: cca 5,5m

Výška vyhlídkové plošiny:

Počet schodů: 22

Otevírací doba: volně přístupná

Přístup: věž stála na modré TZT (tzv. Javoří cesta) mezi odbočkami žluté a zelené TZT, trasy ze silnice Srní – Prášily: modrá TZT z parkoviště Velký Bor (3,5 km, převýšení asi 250 m), z parkoviště v Mechově po zelené, žluté, zelené a modré TZ (5 km, převýšení asi 350 m), z parkoviště v Mechově po zelené, žluté a modré TZ (3,5 km, převýšení asi 300 m)

Výhled: díky vyšším okolním stromům byl výhled možný pouze směrem k Srní, na Huťskou horu a okolí Zhůří

Historie: Menší vyhlídkovou věž nechala v rámci podpory turistického ruchu postavit Správa NP a CHKO Šumava v lokalitě Zelená hora u Srní. Dřevostavba sloužila návštěvníkům od července 2013 a stala se součástí souboru vyhlídkových staveb, které Správa pro návštěvníky Šumavy připravila v roce 2012 (jednoduchá dřevěná vyhlídková plošina na Černé hoře nedaleko pramenů Vltavy u Modravy) a v roce 2013 (začátkem října 2013 se turistům otevřely dřevěné vyhlídky na Kamenném moři u Plešného jezera a na Kamenné hlavě v Českých Žlebech). Všechny vyhlídky nechali pracovníci Správy vyrobit ze dřeva, které mělo původně bez užitku zetlít v šumavských lesích.

                Po výstavbě této a dalších obdobných staveb však bylo zjištěno, že vybudování proběhlo bez stavebního povolení. Z tohoto důvodu byla věž na základě rozhodnutí příslušného stavebního úřadu v průběhu jara 2014 odstraněna.

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

Foto: P.Miškovský (srpen 2014)

 

      

Foto: P.Miškovský (září 2013)

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

 

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: