Rozhledna „U Obrázku“ u Staroviček

 

Typ/materiál: dřevěná s kovovým schodištěm a podestou

Lokalita: vyvýšenina „U Obrázku“, cca 1km severovýchodně od obce Starovičky, cca 20km severozápadně od Břeclavi

GPS: 48.9153847N, 16.7842692E

Nadmořská výška: 265m

Okres: Břeclav

Období výstavby: srpen až listopad 2020

Oficiální zpřístupnění: 11. prosince 2020

Celková výška: 8,2m

Výška vyhlídkové plošiny: 3,5m

Počet schodů: 19

Otevírací doba: volně přístupná

Přístup: Od budovy OÚ Starovičky vede do lokality U Obrázku s rozhlednou cyklostezka Moravská vinná, kterou záhy vystřídá cyklostezka André. Délka trasy je celkem 1,3km s převýšením 70m. Lze jí absolvovat i autem, ikdyž poslední úsek vede jen po polní cestě mezi vinicemi.

Výhled: Pálava, novomlýnské nádrže, Bílé Karpaty

Historie: Menší dřevěná rozhledna se od konce roku 2020 nachází v oblasti Nové hory v lokalitě „U Obrázku“ nedaleko Staroviček u Hustopečí. Nahradila svoji jednodušší předchůdkyni, která zde stávala v letech 2007 až 2019.

            Rozhodnutím místního zastupitelstva byla stavba původní rozhledny U Obrázku zahájena v květnu 2007 a koncem října téhož roku byla dokončena osazením stříšky. Její realizace se chopil místní truhlář Pavel Prát. Vlastní náklady na stavbu rozhledny nepřesáhly 50 tis. Kč, avšak v rámci celého projektu „Vybudování odpočinkových míst a výsadby poznávací aleje“ bylo nutno investovat celkově asi 120 tis. Kč. Na tomto projektu se významně finančně podílela Nadace Partnerství, která poskytla dotaci ve výši 50 tis. Kč, zbytek uhradila obec. V blízkosti věže současně vzniklo odpočinkové místo. Malá dřevěná rozhledna dosahovala výšky zhruba 7 metrů, na vyhlídkový ochoz ve výšce cca 3 metry nad zemí vedlo 15 dřevěných schodů. Orientaci ve výhledu usnadňovaly orientaci panoramatické tabule na vyhlídkové plošině od brněnské společnosti MK-Letecká fotografie a velkoplošná laboratoř.           

            Přes průběžnou péči o rozhlednu se od roku 2014 její stav zhoršil natolik (zejména díky napadení hnilobou), že obec Starovičky provedla v říjnu 2019 její odstranění a zároveň připravila projekt nové rozhledny, jejíž výstavbu naplánována na rok 2020.           

            Nová rozhledna byla U Obrázku vystavěna na podzim 2020 o celkových nákladech cca 1 mil. Kč firmou Zámečnictví, kovářství – David Poláček ze Žďáru nad Sázavou. Projektovou dokumentaci připravila Stavebně projekční kancelář Václav Cichra z Hustopečí. Rozhledna je vyrobena z lepených dřevěných hranolů, schodiště a podesta jsou kovové. Stavba se skládá z vyhlídkové věžičky a navazujícího krytého přístřešku. Silueta stavby odkazuje na podobu kostela sv. Kateřiny ve Starovičkách. Úspěšné kolaudační řízení rozhledny proběhlo 11. prosince 2020. Od té doby je stavba oficiálně přístupná.           

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

        

Foto: Gep (leden 2021)

 

        

Foto: V.Vozka (prosinec 2020)

 

    

Foto: OÚ Starovičky (prosinec 2020)

 

Foto: vizualizace nové rozhledny, OÚ Starovičky (2020)

 

            

         

Foto: J.Šlapák (červenec 2017)

 

    

Foto: M.Kosek (2014)

 

        

Foto: M.Čada (2011)

 

    

Foto: Gep (2011)

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

 

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: