Rozhledna na Strážišti u Chomutova

 

Typ/materiál: kamenná (součást hotelu)

Lokalita: kopec Strážiště, cca 5km severně od Chomutova

GPS: 50.4866664N, 13.4088033E

Nadmořská výška: 511m

Okres: Chomutov

Období výstavby: 1931

Oficiální zpřístupnění:

Celková výška: 20m

Výška vyhlídkové plošiny: 17m

Počet schodů:

Otevírací doba: objekt byl v letech 2005-2010 zrekonstruován, rozhledna však po znovuotevření objektu (1. srpna 2010) přístupná není, neboť se zde nacházejí hostinské pokoje a svatební apartmá

Přístup: Zhruba 2km za Chomutovem vede ke Strážišti ze silnice Chomutov-Blatno značená odbočka vpravo (v levotočivé zatáčce), dále pokračovat úzkou lesní asfaltkou asi ještě necelý 1,5km až k hotelu s rozhlednou. Místem prochází žluté TZT, která začíná v oblíbeném Bezručově údolí a končí na lesním rozcestí "Pod Partyzánem".

Výhled: rozhledna není přístupná, velmi omezený výhled se nabízí pouze z terasy hotelu východným směrem přes zarůstající bývalou sjezdovku na část Jirkova (sídliště Vinařice), místní část Chomutov-Březenec a hradbu Krušných hor s dominantou vysílače Jedlová hora

Historie: Kopec Strážiště (německy Hutberg nebo také Hütenberg, 511m) u Chomutova již koncem 19. stol. patřil k oblíbeným výletním místům. Výsledkem tohoto zájmu bylo vybudování dřevěné výhlídky – Glorietu – na nejvyšším bodě Strážiště. Stavba byla otevřena 2. července 1882 a nahradila jiný původní dřevěný objekt. Gloriet byl ve svém přízemí obehnán přístřeškem s možností občerstvení. Turisté mohli vystoupat na osmibokou 8m vysokou rozhlednu.

                Když pavilon dne 12. března 1924 vyhořel, rozhodli se městští radní postavit na vrchu hotel s restaurací doplněný kamennou rozhlednou podle plánů chomutovského architekta Kuglera. Přípravy začaly už v roce 1927, kdy městský úřad nashromáždil prvních 300 tisíc korun a vyzval veřejnost, aby podpořila stavbu - ta byla dokončena 12. prosince 1931. Po 2. sv. válce získal hotel jméno Partyzán.

                Od počátku 90. let minulého stol. měnil hotel s rozhlednou často majitele. Nakonec jej město po neúspěšných pronájmech prodalo v létě 2001 za cca 3 mil. Kč místnímu podnikateli p. Františku Donátovi, který investoval do rekonstrukce a úprav další 3 mil. Kč. Přístup na rozhlednu byl však zakázán, neboť věž začala zčásti sloužit jako ubytovací prostory pro hotelové hosty.

                Dne 23. listopadu 2004 zachvátil celý objekt požár. Z restaurace a hotelu zůstaly pouze obvodové zdi, které byly později zcela odstraněny. Samotná rozhledna však poničena nebyla. Následně se majitel pustil do výstavby zcela nového hotelu s restaurací podle projektu ing. Sedláčka. Z finančních důvodů bylo znovuotevření objektu několikrát odloženo, nakonec proběhlo 1. srpen 2010. Podle projektu mělo být v objektu vybudováno 36 pokojů a kongresový sál. Dokončeno však bylo přízemí s restaurací a salónkem a první patro objektu s celkem 12 pokoji. V dalších dvou podkroví nebyly vnitřní stavební práce dokončeny, existuje pouze konstrukce krovu a podlah. Dokončena nebyla zcela ani vyhlídková věž (dodnes jako rozhledna stále nepřístupná), ve které se nachází jeden pokoj a schody do dalších nedokončených podlaží.

                Provoz obnoveného hotelu Partyzán byl již zpočátku značně nákladný. Od roku 2013 byl nabídnut k odprodeji (např. v roce 2017 za částku 26 mil. Kč), na jaře 2020 byl z důvodu zadlužení majitele dokonce předmětem exekuční dražby. Od roku 2019 provozuje hotel nájemce Forrest – design s.r.o. Jirkov pod názvem forRest hotel (na fasádě průčelí však nadále zůstává název "Hotel Partyzán").

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

        

Foto: vlastní archiv (červenec 2020)

 

            

Foto: vlastní archiv (květen 2010)

 

Foto (stav v květnu 2010, květnu 2007 a květnu 2006): vlastní archiv

 

    

Foto: M.Holý (2006)

 

Foto (požár hotelu): M.Holý (2004)

 

    

Foto: qls.net (2000)

 

Foto: historická podoba rozhledny

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: