Zaniklá vyhlídková věž v areálu Sportland Babylon u Strážovic

 

Typ/materiál: dřevěná vyhlídková věž

Lokalita: areál Sportlandu Babylon u Strážovic (jižní úpatí kopce Babí lom, 417m), k.ú. obce Věteřov, cca 25km severně od Hodonína

GPS: 49.0124414N, 17.0603708E

Nadmořská výška: 345m

Okres: Hodonín

Období výstavby: 2007 (?)

Období zániku: 2018

Oficiální zpřístupnění:

Celková výška: cca 8m

Výška vyhlídkové plošiny:

Počet schodů:

Otevírací doba: rozhledna byla volně přístupná během provozu oploceného areálu Sportland

Přístup: Bývalý areál Sportland Babylon se nacházel na východním okraji obce Strážovice při silnici č. 54 z Kyjova do Slavkova u Brna.

Výhled: Kyjovsko, Hodonínsko, Bílé Karpaty, výhledu severním směrem brání hřeben Babího lomu. Podle provozovatele areálu lze z vyhlídkové věže spatřit 18 vesnic jižní Moravy a také nedaleké Bílé Karpaty.

Historie: Třípatrová dřevěná vyhlídková věž byla (zřejmě od roku 2007) hlavní dominantou sportovně relaxačního areálu Sportland Babylon u Strážovic nedaleko Kyjova. Areál byl učen především pro rodiny s dětmi. Nacházely se zde skluzavky, prolézačky, skákací hrad, trampolíny a dokonce dřevěná pirátská loď. Velkým lákadlem byla i letní horská dráha pro minikáry s dřevěným povrchem. Pro zimní období zde byly postaveny dva lyžařské vleky. Na jih orientovaná sjezdovka však trpěla špatnými sněhovými podmínkami a k lyžování byla využívána minimálně.

                Nedostatečné investice na provoz areálu se však začaly brzy projevovat. Atrakce byly brzy omezovány nebo rušeny. Samotná rozhledna, která sloužila také jako nosič reklamních bannerů, byla v létě 2015 z důvodu nevyhovujícího stavu uzavřena. Pro zamezení výstupu byl později odstraněn spodní žebřík. V roce 2017 zde sice byla otevřena nová restaurace Farmářka. Ta však sloužila spíše jako nonstop herna a postupně utlumovala svoji činnost. Sportovní areál byl uzavřen v roce 2018, kdy byla odstraněna i zchátralá rozhledna.

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

 

Foto: V.Vozka (červenec 2018)

 

    

Foto: P.Urbanec (listopad 2016)

 

    

Foto: J.Šlapák (2011)

 

    

Foto: Hubert (2010)

 

        

Foto: M.Dvořáček (2010)

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

 

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: