Zuberský kopec u Trhové Kamenice

 

Typ/materiál: železná (vysílač mobilního operátora) s částečným dřevěným obložením

Lokalita: východní úpatí Zuberského kopce (651m) cca 1km jihozápadně od Trhové Kamenice, cca 25km jižně od Chrudimi

GPS: 49.7814836N, 15.8018228E

Nadmořská výška: 610m

Okres: Chrudim

Období výstavby: únor – duben 2003

Oficiální zpřístupnění: 5. června 2004

Celková výška: 55m

Výška vyhlídkové plošiny: 39m

Počet schodů: 182

Přístup: Z Trhové Kamenice (leží na silnici č. 37 Chrudim-Ždírec nad Doubravou) vede k rozhledně zelená TZT (vlastivědná stezka krajem Chrudimky) a souběžně žlutá TZT (1,5km, převýšení 90m). Autem lze dojet až k rozhledně, neboť se nachází při silnici z Trhové Kamenice na Hlubokou.

Otevírací doba: http://www.trhovakamenice.cz/rozhledna

Výhled: vrcholky Železných hor, Žďárských vrchů, Orlických hor i Krkonoš

Historie: Poměrně originální řešení telekomunikační příhradové věže se nachází od roku 2003 na úpatí Zuberského kopce (651m) nedaleko Trhové Kamenice v Železných horách. Myšlenky na zbudování se datují již od roku 2001, kdy mobilní operátoři požadovali v tomto regionu věž k posílení signálu. V celém procesu se jako významná ukázala role správy CHKO Železné hory, která prosadila záměr umístit na jednu věž zařízení všech tří operátorů a zároveň zbudovat takovou stavbu, která by nenarušila ráz krajiny. Obec Trhová Kamenice, které patří pozemky v dané lokalitě, zase vyjádřila požadavek, aby součástí stožáru byla veřejně přístupná vyhlídková plošina.

            Podle původních plánů měla být stavba s tubusovým válcem dokončena v říjnu 2001. Po připomínkách a výhradách ochránců přírody a sousední správy CHKO Žďárské vrchy však došlo k pozastavení územního řízení a zpoždění projektu. Výsledkem následného kompromisu pak byla současná podoba věže se čtvercovým půdorysem a dřevěným obložením do výšky 17 metrů. Výstavba věže provedla v období únor až duben 2003 pražská společnost BML, spol. s r.o. Otevření vyhlídkového ochozu 39 metrů nad zemí (při celkové výšce věže 55 metrů) proběhlo 5. června 2004.

                Rozhlednu, která je majetkem mobilního operátora Oscar a.s., provozuje obec Trhová Kamenice.

               

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

        

Foto: I.Bendásková (2010)

 

        

Foto: OÚ Trhová Kamenice (2008)

 

Mapa polohy:

 

 

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: