Ornitologická pozorovatelna Machčák u Třebušína

 

Typ/materiál: dřevěná přízemní ornitologická pozorovatelna

Lokalita: severní břeh rybníka Machčák, cca 1km jihovýchodně od Třebušína, cca 10km severovýchodně od Litoměřic

GPS: 50.5932542N, 14.2135728E

Nadmořská výška: 289m

Okres: Litoměřice

Období výstavby: 2018

Oficiální zpřístupnění:

Celková výška: 4m

Výška vyhlídkové plošiny: 0m

Počet schodů: 0

Otevírací doba: volně přístupná

Přístup: Z Třebušína vede k rybníku Machčák červená TZT (Zlatá stezka zemí hradů, 1km) pokračující dále do osady Starý Mlýnec ležící při silnici Býčkovice-Lovečkovice. Autem lze dojet až k rybníku, zaparkovat lze na jeho jižním okraji (50.5918547N, 14.2142358E), asi 200m od pozorovatelny.

Výhled: výhled pouze na rybník Machčák a chatovou osadu na jeho břehu

Historie: Menší rybník Machčák nalezneme asi 1km jihovýchodně od obce Třebušín v oblasti Českého středohoří. V minulosti se nazýval Mühlbach nebo Mühlteich, jeho dnešní název je odvozen od posledního mlynáře Františka Machka v Třebušínském mlýnu. Ten stával na východním břehu rybníka a svému účelu sloužil až do roku 1951. Do současnosti se z něho zachovala jen část základu nacházející se na zahradě soukromého pozemku.

                V posledních letech se rybník, který je oblíbeným domovištěm obojživelníků, stal místem pravidelných osvětových akcí, které zde pořádají Lesy ČR a Správa toků Ohře. Na podporu těchto akcí zbudoval v letech 2017 a 2018 státní podnik Lesy ČR na březích Machčáku „centrum lesní pedagogiky“. Toto centrum zahrnuje pozorovatelnu ptactva umístěnou v rákosí na dubových pilotech těšně nad vodní hladinou, altán s uzavřenou částí sloužící jako sklad mobiliáře, dvě dřevěné lávky přemosťujících vodní toky, informační tabule a WC s jímkou. Podle projektové dokumentace pražské společnosti NDCon s. r. o. (Bc. Vackář, Ing. Jaroš) bylo centrum zbudováno ústeckou firmou Roman Kudrna za zhruba 1,5 mil. Kč bez DPH.

                Pozorovatelna ptactva je přízemní stavba ze smrkového dřeva o půdorysu cca 6x6m a výšce 4m. Sestává se z běžně uzavřeného prostoru (slouží pro pořádání vzdělávacích a společenských akcí pro veřejnost a letních akcí pro děti) a vnějšího ochozu umožňující výhled na rybník Machčák a chatovou osadu na jeho břehu. Jinak výhledu brání okolní stromy.

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

                

Foto: V.Vozka (duben 2020)

 

                

Foto: Ziky (duben 2020)

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

   

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: