Slavín v Tupadlech

 

Typ/materiál: kamenná rozhledna

Lokalita: návrší nad obcí Tupadly, asi 15 km severně od Mělníka

GPS: 50.4455356N, 14.4763756E

Nadmořská výška: 246m

Okres: Mělník

Období výstavby: zahájeno 1840

Oficiální zpřístupnění: od roku 1873

Celková výška: 30m

Výška vyhlídkové plošiny:

Počet schodů:

Otevírací doba: objekt není přístupný

Přístup: Tupadly leží na hlavní silnici č. 9 z Mělníka do České Lípy. Z návsi v centru obce vede k areálu na Slavíně zelená TZT (800m, převýšení 60m). Tuto trasu lze absolvovat také autem - jedná se o odbočku z hlavní silnice, která vede nejprve mezi domy a později mezi úzkými skalami.

Výhled: údolí Liběchovky, Polabí, východní vrcholky Českého Středohoří

Historie: Majestátní věž zámku Tupadly na Mělnicku shlíží na stejnojmennou obec už více jak 150 let. Dříve zde stávala tvrz jménem Kostelec, která byla v období třicetileté války silně poničena. Zájem o lokalitu projevil o 200 let později romantický mecenáš Antonín Veith, majitel liběchovského panství, který tu v roce 1840 zahájil stavbu zámečku Slavín s maurskými prvky a plánovanými 4 věžemi. Objekt byl určen k uložení 24 bronzových soch Ludwiga von Schwanthalera z Mnichova představující významné postavy české historie. Finanční potíže i skon Veitha způsobily, že projekt dokončen nebyl. Vystavěna byla pouze jediná věž a část soch předána do sbírek Národního muzea v Praze (umístěné ve vestibulu).

Po stavebních úpravách začala v roce 1873 osmiboká hranolová věž sloužit jako turistická rozhledna. Po odprodeji liběchovského panství zůstal Slavín ještě nějaký čas majetkem rodu Veithů, později zde byl zřízen ústav školských sester a přistavěna kaple. Rozhledna byla hojně navštěvována až do 2. světové války. Po ní připadl celý objekt i s areálem Avii Čakovice, později Výzkumnému ústavu půdy, který turistické návštěvy zakázal. Z tohoto hlediska nenastala změna ani po roce 1989, kdy byl objekt zprivatizován. Jistý p. Mašek zde zahájil rozsáhlou rekonstrukci, renovoval kapli, ale svůj záměr vzhledem k úmrtí nedokončil. Posléze byl Slavín nabízen k odprodeji za 2 mil. Kč. Jeho novým majitelem v roce 2002 stal budhistický mnich Wimala Yatirawana, který nechal objekt upravit na meditační centrum Samadhi. Plánovaná rekonstrukce rozhledny, na které se podepsal zub času a na jejíž vyhlídkový ochoz byl výstup méně bezpečný, však z důvodu nedostatku finančních prostředků neproběhla. Na nepřístupnosti areálu a rozhledny se nic nezměnilo, nicméně alespoň občas sem návštěvníci mohli zavítat v rámci dnů otevřených dveří. Od roku 2017 byl celý areál nabízen prostřednictvím jisté realitní kanceláře k prodeji. Po několika letech jej koupil pan Milan Kroupa, bývalý primátor Jablonce nad Nisou, který zahájil postupnou rekonstrukci objektu s cílem postupně jej zpřístupnit veřejnosti. V červnu 2024 došlo k navrácení repliky kopule na vrcholek věže.

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

Foto: FB Slavín (červen 2024)

 

Foto: M.Kroupa (srpen 2023)

 

Foto: D.Sedlák (duben 2009)

 

Foto: M.Špád (duben 2009)

 

Foto: historická podoba věže

 

Mapa polohy:

 

www.mapy.cz

Diskuze k rozhledně: