Zelenkův kopec u obce Ústup

 

Typ/materiál: dřevěná rozhledna

Lokalita: návrší Zelenkův kopec (666m), cca 1km severozápadně od obce Ústup, cca 30km severozápadně od Blanska

GPS: 49.5710044N, 16.4555233E

Nadmořská výška: 663m

Okres: Blansko

Období výstavby: na konci roku 2006

Oficiální zpřístupnění: 20. prosince 2006

Celková výška: cca 7m

Výška vyhlídkové plošiny: cca 5m

Počet schodů: výstup po dvou žebřících

Otevírací doba: volně přístupná, OD JARA 2020 JE ROZHLEDNA Z DŮVODU HAVARIJNÍHO STAVU NEPŘÍSTUPNÁ

Přístup: Rozhledna se nalézá poblíž silnice z obce Ústup do osady Veselka (součást obce Kněževes). Místem rovněž prochází cyklostezka č. 5085. Parkovat lze při zmiňované silnici cca 30m pod rozhlednou. Přes přilehlé pole vede k rozhledně pěšina.

Výhled: Žďárské vrchy, Jeseníky, Českomoravská vrchovina, Orlické hory

Historie: Dřevěná vyhlídková věž u Zelenkova kopce (666m) nacházející se asi 1 km severně od obce Ústup je v pořadí druhou stavbou svého druhu, kterou nechal na svém území vystavět mikroregion Olešnicko (dobrovolný svazek obcí zahrnující celkem 8 členských obcí).

                Rozhledna byla vystavěna podle obdobného projektu, který byl již zrealizován pod kopcem Kopaniny u nedaleké Olešnice v roce 2004. Věžička na Zelenkově kopci je vysoká 7 metrů a její výstavba a zpřístupnění proběhlo na sklonku roku 2006. Celkové náklady na její pořízení činily cca 280 tisíc Kč. Část výdajů přitom pokryla dotace Jihomoravského krajského úřadu v rámci Programu rozvoje venkova, zbytek tvořily finance mikroregionu. Realizace se chopila společnost MK Izolstav s.r.o. z Crhova u Olešnice.

                V průběhu let se technický stav dřevostavby, zejména jejích podlah, začal zhoršovat. Za účelem znemožnění výstupu na vyhlídkový ochoz byl nejprve v létě 2019 odstraněn žebřík do horního patra, na jaře 2020 pak i žebřík do patra prvního, čímž se rozhledna stala nepřístupnou. Na jaře 2020 usilovalo město Olešnice, do jehož majetku rozhledna patří, prostřednictvím mikroregion Olešnicko o dotaci z Programu rozvoje venkova Jihomoravského kraje na výstavbu rozhledny nové. Při obnově věže bude dřevo nahrazeno kovovými nosnými konstrukčními prvky. Součástí akce má být rovněž obnova zchátralé rozhledny Kopaniny u Olešnice.

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

     

Foto: V.Vozka (únor 2022)

 

        

 

 

Foto: M.Čada (2010)

 

Foto: www.boskovicko.cz (2007)

 

Foto: M.Špád (2007)

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

 

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: