Kudlichova rozhledna na Strážišti u Úvalna

 

Typ/materiál: kamenná rozhledna

Lokalita: vrch Strážiště nad obcí Úvalno, cca 20km severovýchodně od Bruntálu

GPS: 50.0504889N, 17.7332614E

Nadmořská výška: 396m

Okres: Bruntál

Období výstavby: září 1912 – září 1913

Oficiální zpřístupnění: 21. září 1913

Celková výška: 22m

Výška vyhlídkové plošiny: 18m

Počet schodů: 103

Otevírací doba: www.uvalno.cz/rozhledna-hanse-kudlicha

Přístup: K rozhledně vede od žel. stanice Úvalno modrá TZT (2km s převýšením 100m). Autem lze vyjet až na parkoviště pod restaurací Na strážišti (50.0493881N, 17.7316653E), odkud je to k rozhledně cca 200m.

Výhled: Nízký Jeseník, Opavsko, Beskydy

Historie: Monumentální kamenná rozhledna na vrchu Strážiště (395 m) u Úvalna na bruntálsku byla vystavěna německým obyvatelstvem v roce 1913. To v tehdejší době představovalo více než 90% populace dvoutisícového Úvalna (dříve Lobensteinu). Stavba rozhledny byla realizována na počest místního rodáka Hanse Kudlicha (nar. 1823), který byl ve svých 25 letech zvolen nejmladším poslancem říšského sněmu. V roce 1848 v Kroměříži vystoupil s požadavkem na zrušení roboty, čímž významně přispěl k jejímu zrušení za náhradu ještě v témže roce. Těmito postoji si získal uznání i slávu. Po celé habsburské říši začali vznikat památníčky, pomníky a jiné monumenty připomínající tuto osobnost. Na našem území je nalezneme např. v Bulovce na Frýdlantsku (bronzový reliéf s podobiznou), v Rapotíně u Šumperka (pomník), v samotném Úvalně lze také od roku 1998 navštívit opravený rodný dům Hanse Kudlicha.  Po rozpuštění sněmu v roce 1849 působil v Německu, později se usadil v Americe, kde roku 1917 zemřel. V roce 1923 byly ostatky Hanse Kudlicha a jeho ženy Marie-Luisy převezeny do Úvalna a uloženy v přízemí rozhledny, které zároveň slouží jako jeho mauzoleum.

            Samotná rozhledna byla vystavěna z žulových kvádrů firmou Julia Lundwalla z Opavy podle projektu bratrů Oskara a Eugena Felgela. Slavnostní zpřístupnění proběhlo 21. září 1913. Krátce po svém zpřístupnění se rozhledna stala oblíbeným výletním místem a jako symbol obce se v 90. letech 20. století dokonce dostala do znaku obce. Během éry komunismu se však o rozhlednu přestalo pečovat, do stavby zatékalo a díky volnému přístupu se objekt stal terčem vandalismu. V 80. letech se dokonce zvažovalo, že bude rozhledna stržena. Nakonec došlo k jejímu uzavření a následně obec Úvalno začala plánovat její opravu.

                Celkovou rekonstrukci věže nakonec v roce 2000 provedla firma Winro s.r.o. z Velkých Hoštic u Opavy. Rozhledna získala navíc elektroinstalaci, vnější osvětlení a statické zajištění. O financování akce se postaral obecní úřad Úvalno, Nadační fond Hanse Kudlicha, založený obcí Úvalno, Státní památková péče, Regionální program podpory rozvoje Ostravského regionu a severozápadních Čech a drobní dárci, ve značné míře pak pomohly peníze z Česko-německého fondu budoucnosti a od zahraničních spolků Hanse Kudlicha zahrnující i skupinu místních rodáků žijících v Rakousku, Německu a Polsku. Na opravu přispěly také zemské vlády Dolního Rakouska a Korutan. Celkové náklady se vyšplhaly téměř na 4 mil. Kč. Slavnostní znovuotevření rozhledny proběhlo v neděli 1. října 2000. Slavnostní pásku tehdy společně přestřihli dva muži, kteří měli na znovuotevření největší zásluhy, úvalenský starosta Vítězslav Odložilík a praprasynovec Hanse Kudlicha Walter Kudlich.

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

            

Foto: M.Čada (2008)

 

Foto: historická podoba

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

 

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: