Rozhledna na Valu u Králík

 

Typ/materiál: železná rozhledna/vysílač mobilního operátora

Lokalita: vrch Val (790m) u osady Dolní Hedeč, cca 3km východně od Králík, cca 50km severovýchodně od Ústí nad Orlicí

GPS: 50.0712189N, 16.7917003E

Nadmořská výška: 788m

Okres: Ústí nad Orlicí

Období výstavby: 2002

Oficiální zpřístupnění: 16. června 2003

Celková výška: 34,5m

Výška vyhlídkové plošiny: 22m

Počet schodů: 106

Otevírací doba: volně přístupná

Přístup: Z náměstí v Králíkách vede k rozhledně žlutá TZT (trasa vede přes poutní klášter Hora Matky Boží), délka trasy je 3km, převýšení činí zhruba 210m. Autem lze dojet až k rozhledně - z Králík sem vede ze silnice na Hanušovice značená odbočka (směr "klášter Hedeč"). Celková délka trasy vedoucí přes osadu Dolní Hedeč je 4,5km. Kopíruje ji zároveň cyklostezka č. 4077.

Výhled: celý masiv Králického Sněžníku s nejvyšším vrcholem Králický Sněžník, klášter, Bukovohorskou pahorkatinu s vrcholem Suchý vrch, přírodní park Jeřáb, panorama Jeseníků, přilehlá část Polska, Orlické hory

Historie: Nedaleko východočeského městečka Králíky na vrchu Val (790m) u obce Dolní Hedeč se tyčí vyhlídková věž sloužící zároveň potřebám radiokomunikací. V roce 2002 ji zde postavila společnost Český Mobil, přičemž město Králíky si dalo podmínku, aby součástí kovové konstrukce byla veřejně přístupná rozhledna. Z důvodu posouzení případného narušení pohledu na krajinu a nedaleký klášter, vzala se na toto místo vysokozdvižná plošina vysunutá do patřičné výšky a zkoumaly se pohledy z různých směrů do a od Králík.

            Celková výška věže je 34,5 metrů. Na vyhlídkový ochoz, který je ve výšce 22 metrů nad zemí, vede 102 schodů. Druhý výše položený ochoz je osazen vysílači a pro veřejnost je uzavřený. Zpřístupnění rozhledny proběhlo 16. června 2003. V úpatí věže je umístěno zařízení vodojemu patřící firmě VaK Jablonné nad Orlicí.

            Věž je téměř identická s rozhlednou na Ruprechtickém Špičáku v broumovském výběžku, neboť byla vystavěna stejnou společností.

            Rozhledna na Valu je bezplatně a volně přístupná. Jejím provozovatelem je MěÚ Králíky, vlastníkem stavby firma Český Mobil.

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

 

 

Foto: P.Urbanec (28. 12. 2018)

 

 

 

Foto: J.Šlapák (jaro 2011)

 

        

 

 

Foto: M.Čada (2008)

 

            

Foto: A.Juránek (2008)

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

 

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: