Rozhledna „U Jakuba“ na Havlově hoře u Valtínova

 

Typ/materiál: dřevěná rozhledna

Lokalita: Havlova hora, cca 2km jihovýchodně od Valtínova (část obce Kunžak), cca 25km východně od Jindřichova Hradce

GPS: 49.0876119N, 15.2710389E

Nadmořská výška: 680m

Okres: Jindřichův Hradec

Období výstavby: říjen 2012 - květen 2013

Oficiální zpřístupnění: od 1. července 2013

Celková výška: 44,7m (včetně přízemního betonového bloku), 40,7m (výška dřevěné části)

Výška vyhlídkové plošiny: 33,7m (včetně přízemního betonového bloku)

Počet schodů: 180

Otevírací doba: www.ceskakanadazvysky.cz

Přístup: Rozhledna leží cca 1km od silnice č. 151 Kunžak - Český Rudolec. Z této silnice vede směrem k rozhledně (na východním konci Valtínova) značená odbočka - ujezděná polní cesta vedoucí kolem malého hřbitova na placené parkoviště pod lesem (49.0918225N, 15.2778292E). Dále se pokračuje pěšky po NS Na Ďáblovu prdel cca 900m až k rozhledně (převýšení cca 90m).

Výhled: přírodní park Česká Kanada, město Dačice, Český Rudolec, vrchol Javořice, rozhledny na Křemešníku, Oslednici a Mařence, za dobré dohlednosti rakouský Schneeberg

Historie: Dlouhá desetiletí zůstával okres Jindřichův Hradec na rozhledové mapě (odmyslíme-li ptačí pozorovatelnu u Lomnice nad Lužnicí) bílým místem. Až od července 2013 začala turistům sloužit nová dřevěná rozhledna „U Jakuba“ na Havlově hoře u Valtínova (část obce Kunžak). Jedná se o místo, kde od 50. do 80. let minulého století stávala dřevěná dvoupatrová rozhledna sloužící vojsku pro mapování terénu a triangulaci.

                Současná rozhledna představuje originální dřevěnou konstrukci z lepených profilů a s ocelovým schodištěm o celkové výšce dřevěné části téměř 41 metrů (svého druhu je nejvyšší stavbou v České republice). Šestiboká konstrukce čítá 10 pater o výšce 3,3 metry. Projekt rozhledny byl připraven začátkem roku 2012 Ing. Arch. Liborem Jiříkem ze společnosti Studio Dolmen s.r.o. a následně realizován společností Graf-Holztechnik GmbH (resp. její českou pobočkou Vidox s.r.o.) z rakouského Hornu. Ta je podepsána například pod předchozími stavbami rakouských často velmi nevšedních rozhleden (vídeňská Bahnorama, rozhledna na Semmeringu u Hirschenkogel, vyhlídka „Nebeský žebřík“/“Himmelsleiter“ u obce Schrems, rozhledna na Blockheide u Gmündu, dolnorakouská rozhledna Berg či rozhledna „Fossilienwelt Weinviertel“). Výrobu ocelového schodiště provedla firma Kovopor Strmilov, s.r.o.

Rozhlednu na svém pozemku nechal postavit Ing. Karel Plucar z Valtínova, finančně se na zbudování rozhledny podílelo Ministerstvo pro místní rozvoj. Okolí rozhledny bylo postupně přeměněno v odpočinkový lesopark s řadou atrakcí (např. dětské hřiště, podzemí, dřevěné opevnění, pódium pro kulturní akce, cyklokrosová dráha, bludiště, naučná stezka). 

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

        

Foto: L.Píšan (březen 2021)

 

             

     

Foto: vlastní archiv (červenec 2020)

 

            

Foto: J.Šlapák (červenec 2018)

 

            

Foto: A.Průšová (červenec 2017)

 

        

Foto: J.Šlapák (květen 2013)

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

 

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: