Rozhledna na Varhošti u Litoměřic

 

Typ/materiál: železná na kamenné podezdívce

Lokalita: vrch Varhošť, cca 10km severně od Litoměřic

GPS: 50.5900650N, 14.1004475E

Nadmořská výška: 640m

Okres: Litoměřice

Období výstavby: 1973

Oficiální zpřístupnění: 22. září 1973

Celková výška:

Výška vyhlídkové plošiny: 15m

Počet schodů: 68

Otevírací doba: volně přístupná

Přístup: Autem z Litoměřic směrem na Hlinnou, dále pokračovat do Kunratic a dále až na malé parkoviště pod lesem (50.5894289N, 14.1061131E, na konci stoupání cca 500m za Kunraticemi). Odtud vede k rozhledně kamenitá lesní cesta - žlutá TZT (0,5km s převýšením 90m).

Výhled: výborný kruhový rozhled na Litoměřice, Ústí nad Labem, samozřejmě České Středohoří, Říp, Hazmburk, Dolní Poohří atd. (Labe je vidět na osmi různých místech)

Historie: Na kopci Varhošť (640m), nedaleko okresního města Litoměřice, dnes můžeme nalézt v časové chronologii již třetí stavbu, která slouží rozhledu.

                Zájem Litoměřického spolku pro České Středohoří (založen v roce 1887) se upínal na Varhošť již koncem 19. století, kdy zde jeho členové vybudovali jednoduchou vyhlídku. V podstatě však ani o typickou rozhlednu nešlo. Pouze v korunách zde rostoucích pěti dubů byla zbudována dřevěná vyhlídková plošina doplněná jednoduchým schodištěm. Turistické veřejnosti sloužila tato konstrukce od svatodušních svátků v roce 1891 do roku 1902, kdy musela být pro celkovou zchátralost stržena.

                Litoměřičtí však nezahálely a brzy začaly shromažďovat peníze na další vyhlídkovou stavbu. Tentokrát se na Varhošti měla stavět klasická kamenná rozhledna. Existovalo již několik architektonických návrhů, jenže chyběly prostředky. Jednou z možností tak mohlo být vystavění podstatně levnější železné rozhledny, která sem mohla být téměř bezplatně přenesena z ústecké chemičky, která rušila v roce 1925 jednu ze svých chladících věží. Radnice města však s takovýmto návrhem z estetických důvodů nesouhlasila.

                Varhošť si tak musel na rozhlednu počkat do roku 1927. U příležitosti 40. výročí založení spolku zde byla na čtyřmetrové kamenné podezdívce vztyčena desetimetrová trámová konstrukce s třemi vyhlídkovými patry. I přes finanční potíže byla nová rozhledna nakonec zpřístupněna v září 1927.

                Po druhé světové válce však pomalu upadala v zapomnění a na počátku 70. let musela být vzhledem ke svému žalostnému stavu stržena. Ovšem záhy začaly práce na vybudování, v pořadí již třetí, rozhledny na tomto místě. Litoměřičtí projektanti navrhli netradiční, 13 tun těžkou ocelovou konstrukci s hlavním pilířem a třemi vyhlídkovými patry. Na původní podezdívku byla z chomutovských železáren dopravena vrtulníkem. Nová 15 metrů vysoká rozhledna (se 68 schody) byla slavnostně otevřena dne 22. září 1973 spolu se zahájením výstavy Zahrada Čech. Náklady na její výstavbu činily 580 tis. Kčs.

         V roce 1993 byly okolní lesy navráceny městu Litoměřice a spolu s nimi i rozhledna. Koncem 90. let se začal projevovat zhoršený stav dřevěných podlah jednotlivých plošin i kamenného podstavce rozhledny. Nejnutnější opravy byly provedeny v roce 2001, nicméně rozsáhlejší oprava věže proběhla v červnu 2003, kdy litoměřický odbor životního prostředí zafinancoval výměnu vyhlídkových podlah, které byly nahrazeny železnými pozinkovanými rošty. Spolu s dalšími drobnými opravami vyšplhaly náklady na 230 tis. Kč. Práce na věži prováděla společnost JURIS z Litoměřic. V roce 2005 rozhledna povyrostla o vysílací zařízení mobilního operátora.

         Další opravy prodělala rozhledna v létě 2023, kdy renovací prošlo celé zděné základové patro. Práce zahrnovaly zejména sanaci nástupní podesty pod ocelovou konstrukcí, zpevnění a opravu zdí, novou hydroizolaci a přeložení hromosvodu. Rekonstrukci provedla firma Manipulace Investice Konstrukce ROsenkranc s.r.o. z Trnovan a vyšla na cca 1,35 mil. Kč.

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

          

Foto: M.Kosek (léto 2018)

 

              

Foto: vlastní archiv (březen 2014)

 

 

Foto: M.Holý (2005, 2006)

 

          

Foto: vlastní archiv (2005)

 

Foto: historická podoba rozhledny

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

 

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: