Rozhledna u Velké Bukové

 

Typ/materiál: dřevěná s kovovým a kamenným schodištěm

Lokalita: západní okraj obce Velká Buková, cca 15km jihovýchodně od Rakovníku

GPS: 50.0324553N, 13.8379917E

Nadmořská výška: 455m

Okres: Rakovník

Období výstavby: srpen 2008 až září 2009

Oficiální zpřístupnění: 28. září 2009

Celková výška: 14,2m

Výška vyhlídkové plošiny: cca 13,5m

Počet schodů: 16 kamenných schodů ke vchodu do vlastní věže, 1 dřevěný u vchodu a 57 kovových roštových schodů vedených po SHR střídavě po vnějších a vnitřních obvodových stěnách – celkem tedy 74 schodů

Otevírací doba: www.velkabukova.cz/rozhledna

Přístup: Cca 1km za obcí Roztoky je vpravo ve směru silnice Roztoky-Skryje odbočka do kopce do Velké Bukové, rozhledna je na západním okraji obce, parkovat lze přímo pod rozhlednou. Pěší turisté mohou využít červenou TZT od žel. zastávky Pustověty (4,5km s převýšením cca 180m) nebo z opačné strany tutéž značku od hradu Křivoklát (3,5km s převýšením 220m od Rakovnického potoka)

Výhled: údolí Berounky, Rokycanská pahorkatina, Křivoklátská vrchovina, Brdy, na severu Džbán a při dobrém počasí se dá dohlédnout až do Krušných hor; výhled usnadňují panoramatické tabule na vrcholu rozhledny

Historie: Nápad vybudovat rozhlednu, která by byla první na Křivoklátsku, se zrodil ve Velké Bukové již na přelomu tisíciletí. Dlouhá cesta k novému turistickému lákadlu fakticky začala v roce 2006, když v dubnu vystoupala na západním okraji obce do výšky 14 metrů vysokozdvižná plošina s představiteli obce s cílem zjistit rozsah výhledu i předpokládanou výšku věže. Záměr vybudovat rozhlednu na místě triangulačního bodu odsouhlasilo v květnu 2006 zastupitelstvo obce.

                Po konzultacích se Správou CHKO Křivoklátsko byl na konci roku 2006 ze čtyř předložených návrhů vybrán projekt architekta Karla Zusky (architektonicko-projektová firma A1 s.r.o. České Budějovice). Ten předložil ztvárnění rozhledny o trojúhelníkovém půdorysu s prodejnou suvenýrů, toaletami a úschovnou kol uvnitř věže. V roce 2007 bylo vydáno územní rozhodnutí k plánované rozhledně a zároveň za pomoci Svazku měst a obcí Rakovnicka podána žádost o dotaci z EU prostřednictvím Regionálního operačního programu Střední Čechy. Po jejím úspěšném vyřízení získala obec na stavbu rozhledny v polovině roku 2008 cca 5,3 mil. Kč (při celkových nákladech cca 5,77 mil. Kč).

                Výstavbu rozhledny provedla na základě výběrového řízení kladenská společnost ESTA spol. s.r.o. Práce byly zahájeny v říjnu 2008 přípravou staveniště, výstavbou vodovodní a elektrické přípojky, stavbou kamenného soklu do výše cca 5 m a zastropením I. podlaží. V dalším průběhu stavby bylo původně smrkové obkladové dřevo nahrazeno tlakově impregnovaným dřevem modřínovým.

                Slavnostní otevření rozhledny proběhlo za velkého zájmu veřejnosti dne 28. září 2009. Slavnostní pásku k nové rozhledně přestřihla nejstarší obyvatelka obce paní Anna Hůlová.

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

          

 

    

Foto: J.Šlapák (květen 2015)

 

          

 

      

Foto: vlastní archiv (červen 2010)

 

            

Foto: Daniel Sedlák (červen 2010)

 

      

Foto: Jaroslav Fábera (2010)

 

    

Foto - výstavba: Jan Cafourek

 

 

Foto - výstavba: D. Sedlák (srpen 2009)

 

Foto – pozvánka na slavnostní otevření: www stránky obce Velká Buková

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

 

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: