Vyhlídková věž na Vlkové u Kamenice

 

Typ/materiál: dřevěný lovecký pavilon s rozhlednou

Lokalita: kopec Vlková, cca 4km jihovýchodně od Kamenice u Prahy

GPS: 49.8850069N, 14.6031703E

Nadmořská výška: 521m

Okres: Praha-východ

Období výstavby: 1924

Oficiální zpřístupnění: 1924

Celková výška: 15m

Výška vyhlídkové plošiny: 11m

Počet schodů: 87

Otevírací doba: rozhledna se nachází uprostřed oploceného areálu obory a není běžně přístupná (pouze výjimečně po předchozí domluvě nebo během mimořádných akcí, např. dny otevřených dveří)

Přístup: nepřístupná obora s rozhlednou se nachází v trojúhelníku obcí Kamenice-Babice-Čakovice

Výhled: krajina Posázaví, Česká Sibiř, Hřebeny, část Povltaví

Historie: Území kolem kopce Vlková (ve starých spisech a mapách značena jako Vlkava) patřilo od poloviny 19. století baronskému rodu Ringhofferů, který do svého rozsáhlého panství řadil i nedaleký známy zámek Štiřín. Jelikož se jednalo o vášnivý rod myslivců, nechali v průběhu 19. století na Vlkové zřídit oboru, v níž byli chováni daňci a mufloni.

                Předchůdcem dnešní rozhledny na Vlkové byl od 70. let 19. století jednoduchý altán. Vyhlídková věž zde vyrostla až v roce 1924. Lovecký pavilon s vyhlídkovou věží sloužil především hostům majitele, ale turisté sem také měli přístup, neboť si mohli klíč od objektu půjčit v nedaleké hájence a kochat se výborným výhledem na Posázaví.

                Po roce 1948 se objekt stal majetkem naší vlády. Prominenti tehdejšího režimu jezdili do uzavřeného prostoru obory lovit zvěř, zatímco samotný stav pavilonu s věží se začal postupně zhoršovat. Po roce 1989 byl objekt opuštěn a nacházel se v havarijním stavu.

                V druhé polovině devadesátých let bylo započato s rekonstrukcí tohoto zdevastovaného objektu, a to podle dochovaných fotografií a dokumentů. Pouze díky soukromému subjektu a nemalým finančním nákladům došlo po mnoha letech ke vzkříšení této vyhlídkové věže. Ke znovuotevření rozhledny turistům však již nedošlo. Objekt se nachází v oplocené oboře a bývá přístupný pouze výjimečně a po předchozí domluvě s provozovatelem obory (FMP, a.s.) a vlastníkem areálu (státní podnik Lesy ČR).

                Dne 20. března 2010 se Vlková stala cílem návštěvy členů Klubu přátel rozhleden. V roce 2017 zde poprvé proběhl Den otevřených dveří.   

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

              

Foto: M.Hnízdo (akce KPR, 20/3/2010)

 

 

Foto: M.Čada (akce KPR, 20/3/2010)

 

Foto: P.Gejdoš (akce KPR, 20/3/2010)

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

 

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: