Rozhledna na Vochlici u Lubence

 

Typ/materiál: kamenná

Lokalita: kopec K Vescům (449m) mezi osadami Libyně a Mlýnce, cca 4km severně od Lubence, cca 50km jihozápadně od Loun

GPS: 50.1523322N, 13.3169653E

Nadmořská výška: 446m

Okres: Louny

Období výstavby: 1881???

Oficiální zpřístupnění: novodobé 28. srpna 2010

Celková výška: cca 15m

Výška vyhlídkové plošiny: cca 11m

Počet schodů: 53

Otevírací doba: https://vitraze.skloart.cz/vochlicka-rozhledna

Přístup: K rozhledně vede žlutá TZT spojující vesnice Mlýnce a Libyně. V Libyně lze zaparkovat za kostelem sv. Jiljí (nachází se zde muzeum vitráží a zároveň půjčuje klíč k rozhledně) na začátku panelové cesty (50.1475194N, 13.3139669E), odkud je to k rozhledně po polní cestě asi 600m s převýšením 60m. Z opačné strany z Mlýnců je trasa dlouhá cca 1km s převýšením 60m. Parkovat lze na konci zámecké zdi (50.1588206N, 13.3169278E), odtud se však musí pro klíč kolem rozhledny až do Libyně a poté zpět k rozhledně.

Výhled: Přírodní park Horní Střela, Rakovnická pahorkatina, Lubenec, zámek Chyše (severním směrem brání ve výhledu vyšší les)

Historie: Počátky vzniku starodávné kamenné rozhledny na vršku Vochlice (též K Vescům) u Lubence jsou velmi nejasné. Nejspíše byla vybudována v druhé polovině 19. století jako zpestření rozsáhlého anglického parku zámku Mlýnce, který tehdy vlastnili bratři Bauernreutherové. Jiná verze uvádí, že rozhlednu postavili místní turisté v roce 1881, přičemž jako vzor si vzali věž z lubeneckého erbu. A je možné se i setkat s teorií, že věž byla postavena ve středověku, aby chránila solnou stezku.

                Samotná rozhledna Vochlice (jméno získala po 2. sv. válce podle byliny vochlici hřebenité, babím hněvu) byla vystavěna zejména z místních materiálů (čedič, křemen) doplněných cihlami a červeným pískovcem. Ten byl dovážen z dolu mezi Vroutkem a Kryrami. Uvnitř rozhledny se nacházel sloup, v němž bylo kotveno dřevěné schodiště. Rozhledna původně neměla střechu, přičemž vyhlídkový ochoz zakončený cimbuřím byl odvodňován chrliči z otočených hliněných hřebenáčů. Okolí rozhledny bylo dlážděno "kočičími hlavami" a štěrkem. Zejména během období totality rozhledna upadla v zapomnění a ještě počátkem nového tisíciletí byl její stav havarijní. Naštěstí se v roce 2007 skupina místních nadšenců - především kolem nově založeného „Občanského sdružení na záchranu kostela sv. Jiljí“ – rozhodla již značně zchátralé a zarostlé kamenné torzo přeměnit v elegantní rozhlednu.

                Záchranné práce na rozhledně probíhaly pod hlavičkou sdružení a za pomoci sponzorů, celé řady dobrovolníků a nadšenců od jara 2007. Vše finančně podpořila firma Skloart pana Richarda Kanty z Lubence a p. Vukliševič. Společnost Lukra Lubenec a OÚ Vroutek se zasloužily o vybudování nové cesty k rozhledně. Dřevo na stavbu lešení věnovala firma Rauer z Kryr. Z grantů společnosti T-Mobile, která postupně darovala téměř 250 tis. Kč, bylo pořízeno nové schodiště, vstupní dveře a střecha s hromosvodem. Kryrské cihelny věnovaly 9 palet cihel. Mříže do oken zhotovil zdarma p. Molcar z Vroutku. Pomáhali i odsouzení z nápravného zařízení Drahonice.

                Oficiální otevření rozhledny proběhlo 28. srpna 2010.

               

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

              

Foto: M.Čada (2010)

 

              

Foto: Karel Punčochář (2010)

 

   

Foto (podoba rozhledny před a během rekonstrukce): Petr Linhart

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

 

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: