Vyhlídka Votočnice u Sázavy

 

Typ/materiál: dřevěná vyhlídková plošina

Lokalita: na trase naučné stezky Votočnice, asi 1 km severně od centra městečka Sázava, asi 20 km severovýchodně od Benešova

GPS: 49.8824567N, 14.9041400E

Nadmořská výška: 295m

Okres: Benešov

Období výstavby: 2007

Oficiální zpřístupnění: 31. března 2008

Celková výška: cca 4m

Výška vyhlídkové plošiny: 3m

Počet schodů: přístup po lávce

Otevírací doba: volně přístupná

Přístup: Vyhlídka se nachází u silnice č. 335 ze Sázavy směrem k osadě Nechyba. Ze Sázavy přístup usnadňuje místní značení (hnědé směrníky "Votočnice"). Od mostu v Sázavě je to k vyhlídce po zmiňované silnici (ulice Uhlířskojanovická) cca 1,5km. Zaparkovat lze na sjezdu ze silnice před zákazem vjezdu (49.8828211N, 14.9023181E), cca 50m od vyhlídky.

Výhled: V době vybudování stavby byla vyhlídka možná na lokalitu Votočnice, mezi stromy město Sázava, na horizontu Spálená hora. V současnosti je okolí vyhlídky zarostlé a bez výhledu.

Historie: Jednoduchá dřevěná vyhlídka se nalézá na trase naučné stezky Votočnice, v zákrutě řeky Sázavy nedaleko stejnojmenného městečka. Stezku o délce asi 500 metrů s pěti zastaveními vybudoval v místě nivní louky s třemi uměle vytvořenými tůněmi Český svaz ochránců přírody za finanční podpory RWE Transgas Net. ČSOP tuto lokalitu o výměře téměř 4 hektary získal v roce 2004 darem od sázavské rodačky paní Marie Hayesové. Původní plány počítaly s využitím Votočnice ke stavebním účelům. Revitalizace území probíhala v letech 2004 až 2006 v rámci Programu revitalizace říčních systémů Ministerstva životního prostředí ČR a za pomoci Agentury ochrany přírody a krajiny. Samotnou revitalizaci provedla stavební společnost Proxima Benešov. V roce 2007 pak byla na Votočnici vybudována naučná stezka s vyhlídkou. Zpřístupnění naučné stezky proběhlo 31. března 2008. Tehdy také umožňovala výhled na město Sázava (mezi stromy) a Spálenou horu (na horizontu). Postupem času však vyhlídka zarostla a zchátrala. Dočkala se alespoň opravy na jaře 2016.

                Samotné jméno Votočnice pochází z křesťanské legendy, když se zde svatý Prokop s čertem obracel při orání tzv. Čertovy brázdy. Dodnes to připomíná obrázek božích muk za silnicí. Pravděpodobnější však je, že se zde v době laténské obracely povozy, které po Čertově brázdě – jak dnes nazýváme tuto dálnici pravěku – vozily zboží mezi dvěma splavnými úseky řek – Labem a Sázavou. Mnohem mladší historie spojuje Votočnici s Jiřím Voskovcem, který se v chalupě na okraji nedaleké louky v roce 1905 narodil.

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

        

Foto: J.Šlapák (červen 2016)

 

    

Foto: V.Vozka (2014)

 

    

Foto: J.Šlapák (listopad 2011)

 

      

Foto: D.Sedlák (2009)

 

Foto: www.stezky.info

 

Mapa polohy:

klikni na danou mapu pro zvětšení

 

 

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: