Rozhledna Slunečná u Velkých Pavlovic

 

Typ/materiál: kombinace oceli (schodiště a vyhlídkový ochoz) a dřeva (střecha a nosné trámy)

Lokalita: vinařská trať Nadzahrady nad šlechtitelskou stanicí asi 1 km východně od Velkých Pavlovic, cca 20 km severozápadně od Břeclavi

GPS: 48.9053503N, 16.8337914E

Nadmořská výška: 225m

Okres: Břeclav

Období výstavby: březen - květen 2009

Oficiální zpřístupnění: 8. května 2009

Celková výška: 18,6m

Výška vyhlídkové plošiny: 15m

Počet schodů: 75

Otevírací doba: rozhledna je volně přístupná, otevírací doba kiosku s občerstvením a suvenýry viz www.velke-pavlovice.cz/rozhledna-slunecna-5864

Přístup: Do Velkých Pavlovic exitem č. 25 nebo 41 dálnice D2 z Brna do Bratislavy. Rozhledna se nachází nad obcí zhruba půl kilometru od silnice na Bořetice. Z této silnice vede k rozhledně značená odbočka - asfaltka, zaparkovat lze u rozhledny. Z centra Velkých Pavlovic k rozhledně vede žlutá TZT, naučná stezka "Zastavení v kraji vína a meruněk" a cyklostezky "Modrohorská" a "André" (cca 2km s převýšením 60m).

Výhled: Severním směrem je obec Němčičky, v dálce za nimi se rozkládá jihomoravská metropole Brno, ale tu bohužel nedohlédnete. Na severovýchodě uvidíte obec Bořetice s rozhlednou, dále obec Kobylí a na vršku Vrbice. Východním směrem je město Hodonín, na jihovýchodě město Velké Bílovice a také slovenské město Senica (vzdušnou čarou vzdálené 50 km), jižně zahlédnete město Podivín, za ním Břeclav a dále území Rakouska. Za dobré viditelnosti možno spatřit i Vídeň a vrcholky Alp. Jihozápadně můžete shlédnout obce Rakvice a Zaječí. Na západní straně jsou Velké Pavlovice, za nimi spatříte odlesky monumentálních Mušovských jezer s nepřehlédnutelným hřebenem Pálavy, ozdobeným siluetou Dívčích hradů. Kousek od Pálavy, severozápadním směrem, se nabízí pohled na vesničku Starovičky s malou rozhledničkou (vzdušnou čarou vzdálenou 3,8 km). Orientaci při výhledu mají usnadnit panoramatické mapy na vrcholu rozhledny, které budou dílem světoznámého horolezce Miroslava Cabana z nedalekých Hustopečí.

Historie: V jarních měsících roku 2009 se začalo nad jihomoravským městečkem Velké Pavlovice s výstavbou turistického areálu s rozhlednou. Vybudování rozhledny si vyžádala stále se zvyšující poptávka turistů navštěvujících Velké Pavlovice po zajímavostech a atraktivitách na cykloturistické stezce Modré Hory. V roce 2008 byla nedaleko současné rozhledny postavena kaplička patrona všech vinařů a vinohradníků sv. Urbana.

Rozhledna Slunečná, jak byla nová stavba nad Velkými Pavlovicemi na základě ankety mezi občany obce pojmenována, byla vystavěna v rámci Programu přeshraniční spolupráce Slovenská republika - Česká republika 2007-2013 s projektovým názvem „Rozhlédni se a poznávej“, kde se zahraničním partnerem pro Velké Pavlovice stalo město Senica. Slovenští partneři nebyli o spolupráci požádáni náhodně, jednalo se o volbu veskrze přirozenou. Velké Pavlovice udržují se senickými přátelský vztah již dlouho dobu. Vzájemné letité přátelství bylo oficiálně zpečetěno dne 8. června 2002, kdy byla mezi představiteli města Velké Pavlovice a města Senica podepsána Partnerská smlouva o spolupráci. Díky finančním prostředkům z Programu přeshraniční spolupráce byly celkové náklady na vybudování turistického areálu s rozhlednou pokryty z 90%, zbytek hradila obec ze svého rozpočtu. V úhrnu se jednalo o zhruba 3,5 mil. Kč.

Cesta k nové rozhledně však byla dlouhá. První úvahy vybudovat nad obcí vyhlídkovou věž spadají do roku 2004. Významným krokem vpřed pak bylo vykoupení potřebných pozemků v místě budoucí rozhledny a celého turistického areálu, které se uskutečnilo na konci roku 2007.

Samotné budování turistického areálu s rozhlednou bylo zahájeno dne 9. března 2009. Dodavatelem stavby se stala na základě výběrového řízení firma Teplotechna, a. s. Ostrava, která se po celou dobu výstavby dělila o práci se smluvenými subdodavateli (např. havířovskou firmou NBS Invest, a.s., která dodala kovové části konstrukce) a pracovníky Služeb Města Velké Pavlovice.

Projektantem samotné stavby rozhledny byl architekt Ing. Martin Novák ve spolupráci s Ing. Antonínem Olšinou (autor rozhleden Borůvka, Terezka, Toulovcova rozhledna či Dobře ukryté rozhledny Járy Cimrmana v Březové nad Svitavou). Jako stavební materiál bylo použito dřevo, vnitřní točité vřetenové schodiště je ocelové. Základy pod stavbou jsou železobetonové, podezdívka je postavena z kamenů bílého vápence, které sem byly přivezeny z lomu nedaleko partnerského města Senica. Dřevo pochází z Vysočiny, konkrétně z lesů okolo města Ždírec nad Doubravou, s nímž Velké Pavlovice udržují již dlouhá léta vřelý přátelský vztah.

Součástí malebného areálu jsou dvě stavby stylizované do podoby typických jihomoravských vinných sklípků. V menší budově najdete nezbytné sociální zařízení, druhá nabídne drobné občerstvení, prodejnu suvenýrů, razítkovací místo a také ukázkový vinný sklípek. Protože je celý areál poeticky zasazen mezi tři vzrostlé stromy bělostných bříz, můžete si zde za horkých letních dnů posedět a odpočinout v příjemném stínu a chládku.

Turistický areál navozující svým ztvárněním pohodu na jihu Moravy je dílem místního projektanta Josefa Veverky. Celé prostranství v okolí rozhledny je vytvořeno na jednu stranu ryze prakticky, s důrazem na komfort pro příchozí návštěvníky. Na stranu druhou příjemně evokuje pravou atmosféru moravského Slovácka s malebnými hloubenými sklípky, přirozeně zakomponovanými mezi vinice rozkládající se po bezprostředním okolí.

Na začátku roku 2017 byla provedena výměna některých dřevěných podpěrných kůlů rozhledny. Obdobná výměna pak proběhla ještě v dubnu a květnu 2019 (výměnu provedla firma Teplotechna Ostrava a.s. za cca 993 tis. Kč bez DPH), kdy byla zároveň opravena betonová dlažba pod rozhlednou a instalován nový hromosvod.

 

Fotogalerie:

klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

       

Foto: V.Vozka (září 2021)

        

             

Foto: J.Šlapák (říjen 2019)

 

       

Foto: V.Vozka (únor 2019)

 

                 

Foto: M.Hnízdo (2009)

 

              

Foto: IC Velké Pavlovice (2009)

 

Mapa polohy:

 

 

www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: