Vodárenská věž Vratimov

 

Typ/materiál: železobetonový věžový vodojem

Lokalita: jižní okraj Vratimova, cca 200m od ulice Frýdecká, cca 10km jižně od centra Ostravy

GPS: 49.7589225N, 18.3155922E

Nadmořská výška: 285m

Okres: Ostrava

Období výstavby: 1931

Oficiální zpřístupnění:

Celková výška: 21m

Výška vyhlídkové plošiny: 13m

Počet schodů: 82 (57 na ochoz + 25 do apartmánu, odkud však výhled není (vnitřní prostor bez oken)).

Otevírací doba: Věž není běžně přístupná. Nicméně lze ji navštívit po předešlé domluvě – kontakty zde: www.heinich.cz/kontakt/. Objekt bývá též přístupný během kulturních a společenských akcí. Běžně však slouží k ubytovacím účelům.

Přístup: Z ulice Frýdecká – jde o silnici č. 477 spojující Vratimov a Frýdek-Místek. K vodárenské věži vede cca 200m dlouhá odbočka v podobě štěrkem vysypané cesty.

Výhled: Ostrava, Havířov, Orlová, polské příhraničí, Klimkovice, Beskydy, Praděd

Historie: Vodárenská věž na jižním okraji Vratimova byla postavena v roce 1931 firmou „První moravská továrna na vodovody a pumpy Antonín KunzHranice“ a to podle projektu ing. Vilibalda Langa. Svému účelu – zásobování města vodou – sloužila do 70. let 20. stol. Poté byla ponechána svému osudu a značně zchátrala. Jeden čas se dokonce uvažovalo o demolici. V roce 1996 byla provozovatelem místní vodovodní sítě (OVAK, ostravské vodovody a kanalizace) prodána soukromé osobě, ta však její další chátrání neodvrátila. O několik let později odkoupila věž společnost Heinrich (výroba nábytku, design), která zahájila rokem 2001 kompletní rekonstrukci stavby. Do věže následně umístila svůj ateliér, prostor původní vodní nádrže byl přeměněn ve dvoupodlažní byt. Několik let zde fungovala čajovna. Od roku 2017 je možné se ve vodojemu zejména ubytovat. Pod názvem Art Tower je k dohledání na největších portálech s ubytováním u nás i v zahraničí, podmínkou je rezervace alespoň na dvě noci. Věž lze navštívit také během různých kulturních a společenských akcí nebo po předchozí domluvě s jejím majitelem.

V roce 2011 objekt získal vnější vyhlídkový ochoz, přičemž výhled se nabízí i ze střešní lucerny.

 

Fotogalerie:

Klikni na daný obrázek pro zvětšení

 

   

Foto: M.Veselý (únor 2022)

 

             

   

Foto: A.Průšová (prosinec 2020)

 

 

Foto: J.Fábera (2010 a 2015)

 

Mapa polohy:

 

    

  www.mapy.cz

 

Diskuze k rozhledně: